
Katedra makromolekulární fyziky byla založena jako Katedra polymerů v roce 1974. V současné době na naší katedře probíhá výzkum v oblastech fyziky nanomateriálů, fyziky polymerů a makromolekulárních látek a teoretické fyziky.

V právě vyšlém článku jsme prokázali na modelovém příkladu myšího mozku možnost využít Nb nanočástic jako perspektivní matrice pro citlivé molekulární zobrazování biologických tkání metodou povrchově-asistované laserové desorpční/ionizační hmotnostní spektroskopie.

Tvar nanočástic hraje důležitou roli v mnoha aplikacích. V naší studii se nám podařilo ukázat, jak je možné pouhou změnou depozičních podmínek kontrolovat tvar vanadových nanočástic připravovaných pomocí magnetronového plynového agregačního zdroje.

Naše skupina se v hojném počtů zúčastnila konference PSE 2022, kde kromě plenární přednášky prof. A. Choukourova s názvem "Plasmas and polymers: from 0- to 3-D nanomaterials" bylo prezentováno dalších 5 našich přednášek a 3 studentské postery.

Právě byl publikován náš nový článek zabývající se problematikou vlivu různých podnětů na chování hydrogelů s jedno- a dvousíťovou strukturou složených z poly(N,N′-diethylakrylamidu) a polyakrylamidu.

Profil proudění nosného plynu je jedním z nejkritičtějších parametrů, který silně ovlivňuje ztráty nanočástic na stěnách plynového agregačního zdroje. Tato problematika je studována v právě publikovaném článku pomocí numerických simulací.

Naši kolegové A. Ryabov a V. Holubec z našeho teoretického oddělení publikovali v poslední době sérii článků v prestižních odborných časopisech.

Doc. Ondřej Kylián se zúčastnil ve dnech 12-14. srpna 2022 mezinárodní konference o nanomateriálech (ICN 2022), kde předensl zvanou plenární přednášku na téma připravy nanočástic oxidů kovů.

Gratulujeme našim studentům, Davidovi Voráčovi a Jurajovi Májkovi, kteří úspěšně obhájili své diplomové práce.
Oboum přejeme mnoho dalších úspěchů!

Doc. Jan Hanuš se podílel na vzniku nové studie týkající se přípravy antibakteriálních povlaků. Tato práce, která vznikla ve spolupráci s JČU, byla publikována v časopise Surfaces and Interfaces.
Článek je možno nalézt zde.

Na základě výsledků bakalářské práce naší studentky Kateřiny Škorvánkové se nám podařilo připravit článek o měření rychlostí nanočástic vyletujících z nanočásticového zdroje za různých podmínek uvnitř a vně zdroje. Článek byl publikován v časopisu Vacuum.
Podrobnosti naleznete zde.

Byla zveřejněna témata studentských fakultních grantů vypisovaných naší katedrou.
Témata je možno nalézt zde.

Společně s kolegy z japonského pracoviště NIMS a ÚMCH AV ČR jsme zkoumali "chytré" molekuly modifikovaného porfyrinu, které umí měnit svoje vlastnosti vlivem pH a teploty.
Výsledky této studie byly publikovány v prestižním časopise Macromolecules.