Katedra makromolekulární fyziky byla založena jako Katedra polymerů v roce 1974. V současné době na naší katedře probíhá výzkum v oblastech fyziky nanomateriálů, fyziky polymerů a makromolekulárních látekteoretické fyziky.

PSE
20. říjen 2022

Naše magisterská studentka Veronika Červenková získala 2. místo v soutěži Falling Wall Labs, která probíhala toto září v polské Wroclavi!!

Gratulujeme!!

Nb NPs
28. září 2022

V právě vyšlém článku jsme prokázali na modelovém příkladu myšího mozku možnost využít Nb nanočástic jako perspektivní matrice pro citlivé molekulární zobrazování biologických tkání metodou povrchově-asistované laserové desorpční/ionizační hmotnostní spektroskopie.

V NPs
27. září 2022

Tvar nanočástic hraje důležitou roli v mnoha aplikacích. V naší studii se nám podařilo ukázat, jak je možné pouhou změnou depozičních podmínek kontrolovat tvar vanadových nanočástic připravovaných pomocí magnetronového plynového agregačního zdroje.

PSE
20. září 2022

Naše skupina se v hojném počtů zúčastnila konference PSE 2022, kde kromě plenární přednášky prof. A. Choukourova s názvem "Plasmas and polymers: from 0- to 3-D nanomaterials" bylo prezentováno dalších 5 našich přednášek a 3 studentské postery.

Gels
15. září 2022

Právě byl publikován náš nový článek zabývající se problematikou vlivu různých podnětů na chování hydrogelů s jedno- a dvousíťovou strukturou složených z poly(N,N′-diethylakrylamidu) a polyakrylamidu.

J Phys D
9. září 2022

Profil proudění nosného plynu je jedním z nejkritičtějších parametrů, který silně ovlivňuje ztráty nanočástic na stěnách plynového agregačního zdroje. Tato problematika je studována v právě publikovaném článku pomocí numerických simulací.

article from the teoretical departement
1. září 2022

Naši kolegové A. RyabovV. Holubec z našeho teoretického oddělení publikovali v poslední době sérii článků v prestižních odborných časopisech.

InvitedICN
14. srpen 2022

Doc. Ondřej Kylián se zúčastnil ve dnech 12-14. srpna 2022 mezinárodní konference o nanomateriálech (ICN 2022), kde předensl zvanou plenární přednášku na téma připravy nanočástic oxidů kovů.

New mgr.
20. červen 2022

Gratulujeme našim studentům, Davidovi VoráčoviJurajovi Májkovi, kteří úspěšně obhájili své diplomové práce.

Oboum přejeme mnoho dalších úspěchů!

Antibacterial coatings
15. červen 2022

Doc. Jan Hanuš se podílel na vzniku nové studie týkající se přípravy antibakteriálních povlaků. Tato práce, která vznikla ve spolupráci s JČU, byla publikována v časopise Surfaces and Interfaces.

Článek je možno nalézt zde.

Velocity of NPs
11. květen 2022

Na základě výsledků bakalářské práce naší studentky Kateřiny Škorvánkové se nám podařilo připravit článek o měření rychlostí nanočástic vyletujících z nanočásticového zdroje za různých podmínek uvnitř a vně zdroje. Článek byl publikován v časopisu Vacuum.

Podrobnosti naleznete zde.

PSE Satellite 2022
13. duben 2022

Byla zveřejněna témata studentských fakultních grantů vypisovaných naší katedrou.

Témata je možno nalézt zde.