Katedra makromolekulární fyziky byla založena jako Katedra polymerů v roce 1974. V současné době na naší katedře probíhá výzkum v oblastech fyziky nanomateriálů, fyziky polymerů a makromolekulárních látekteoretické fyziky.

PPP article
19. říjen 2021

K tisku byla přijata naše společná publikace s CAU Kiel: Impact of argon flow and pressure on the trapping behavior of nanoparticles inside a gas aggregation source.

Tento článek vyjede v časopise Plasma Processes & Polymers.

Bc. studenti
23. září 2021

Během letošního léta své práce úspěšně obhájilo 5 našich bakalářských studentek a studentů.

Všem GRATULUJEME a přejeme další úspěchy.

Strawberry-like nanoparticles
29. srpen 2021

Vyšel článek Gas-phase synthesis of mesoporous films of Ag/C:H:N:O core-satellite nanoparticles for surface-enhanced Raman spectroscopy zabývající se možností využití nanočástic jádro-satelit pro citlivou biodetekci.

Studentské Fakultní Granty
12. července 2021

Studie How Activity Landscapes Polarize Microswimmers without Alignment Forces vyšla v červnu v časopise Physical Review Letters, kde byla zařazena do prestižní sekce „doporučení editora“ (Editors' Suggestion).

Zemřela doc. Danka Slavínská, CSc.
23. června 2021

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 23/6/2021 zemřela naše dlouholetá kolegyně docentka Danka Slavínská, která svou profesní dráhu uzce spojila s naší katedrou.

Čest její památce!!

International Advisory Board of Plasma Processes & Polymers
21. června 2021

Prof. A. Choukourov se stal členem International Advisory Board časopisu Plasma Processes & Polymers.

8th Plasma Science & Entrepreneurship Workshop
21. června 2021

Ve dnech 8 a 9 Listopadu 2021 pořádáme ve spolupráci s ÚFP AV ČR konferenci 8th Plasma Science & Entrepreneurship Workshop.

Thin films of cross-linked polylactic acid as tailored platforms for controlled drug release
10. června 2021

Do tisku byl přijat společný článek s UTB o přípravě tenkých vrstev plazmových polymerů s laditelnou rozpustonstí. Tento typ materiálů by mohl být například využíván pro řízené podávání léčiv.

Noví doktoři
10. června 2021

Po dlouhé době mohla konečně proběhnout slavnostní promoce našich bývalých PhD. studentů:

• mgr. P. Pleskunov, Ph.D.
  • mgr. D. Nikitin, Ph.D.
  • RNDr. J. Kratochvíl, Ph.D.
Článek o plazmovém zemědělství
17. května 2021

Právě nám, ve spolupráci s kolegy z AV ČR, vyšek článek, který se týká tzv. plazmového zemědělství, tedy jedné z velmi persektivních a nových oblastí výzkumu probíhajícího na naší katedře. V tomto článku jsme se věnovali studiu vlivu atmosférického plazmatu na semínka papriky a melounu.

Zemřel Milan Neubert
20. dubna 2021

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 20/4/2021 zemřel náš dlouholetý spolupracovník, kolega a kamarád doktor Milan Neubert, který dlouhodobě aktivně působil na KMF.

Čest jeho památce!!

Další krok na cestě k vývoji autonomních nanobotů
25. března 2021

Sen o sestrojení inteligentních mikroskopických strojů je zase o kousek blíž skutečnosti. Ve spolupráci s Univerzitou v Lipsku jsme se podíleli na vývoji nového systému, jenž v sobě kombinuje techniku strojového učení s přesnou kontrolou mikroskopických částic. Výsledky tohoto výzkumu právě zveřejnil prestižní časopis Science Robotics.