Seberozvojová skupina

pro studenty a doktorandy (nejen) MFF UK v letním semestru 2024

Chceš na sobě pracovat?
Rád*a se inspiruješ tím, co funguje ostatním, a dělíš se o své zkušenosti?
Chceš budovat zdravější návyky nebo si dát cíl a pracovat na něm s podporou skupiny? Nezáleží na tom, v čem se chceš zlepšit ani z jaké startovní čáry začínáš. Přihlaš se na letní běh Seberozvojové skupiny.

Ve skupině potkáš studenty UK napříč ročníky, zejména, ale nejenom, z Matfyzu. Fungujeme na bázi mentoringu, sdílení zkušeností a uvádění rozvojových technik do praxe.

Na setkáních si budeme povídat o svých pokrocích a potížích nejen ve studiu, navzájem se podpoříme a vyměníme si tipy a triky. Ujasníme si priority, dáme si cíle a budeme se motivovat v jejich plnění formou dobrovolných závazků mezi setkáními. Budeme hledat, v čem jsme dobří a co nám vyhovuje, a inspirovat se navzájem. Platí pravidlo soukromí – vše řečené zůstává pouze mezi účastníky skupiny – lze tedy sdílet i osobnější věci.

Povídání proložíme miniworkshopy. Organizátoři mají v zásobě efektivitu a organizaci času, odpočinek a psychickou hygienu, jednoduchou meditaci a další témata. Miniworkshopy si mohou připravit i sami účastníci. Program dotváříme vždy podle zájmů skupiny!

Účast na skupině ti může pomoci:

• jako úvod do témat osobního rozvoje
  • k budování zdravých návyků s podporou ostatních
  • když máš cíl, ke kterému se chceš dopracovat
  • k rozvoji empatie a komunikačních dovedností
  • k pravidelné introspekci
  • k získání většího nadhledu nad studiem a životem vůbec
  • k posilování resilience

V letním semestru plánujeme skupinu, kterou povede AlžbětaWilly. Pokud jeden z nich nebude zrovna moci, tak elegantním záskokem bude Jakub. Všichni tři jsou studenti či nedávní absolventi Matfyzu a mají tak zkušenosti se studentskými problémy přímo osobně, navíc mají už bohatou zkušenost s pomáháním mnoha studentům z předešlých let. Organizátoři jsou součástí skupiny a také sdílí své rozvojové úspěchy a neúspěchy – jsme v tom s vámi :).
Jestli tě zajímá o nás víc, můžeš si přečíst rozhovor nebo poslechnout podcast jménem “Život na matfyzu – Seberozvojová skupina”.

Pro koho? Skupina je určená přednostně studentům a doktorandům MFF, zveme ale i zájemce z dalších fakult UK. Vítáme jak běžné studenty tak studenty se specifickými potřebami. Máš závažnější zdravotní potíže nebo omezení, o kterých bychom měli vědět? Prosím, informuj nás v přihlášce.

Kdy? Čtvrtky 19:00 – 21:00 v termínech 7.3., 21.3., 28.3., 11.4., 25.4. a 9.5. (6 setkání)

Kde? V Respiriu v karlínské budově Matfyzu (hledej odpověď na FAQ skoro úplně dole). Prostor bohužel není bezbariérový.

Jak se přihlásit? Dej nám o sobě vědět zde, nejlépe do 3.3. (lze se i dopřihlásit později, ale z organizačních důvodů prosím zkuste to stihnout do tohoto termínu).

„Seberozvojová skupina mi hodně pomohla ve spoustě věcí. Mezi hlavní řadím boj s (ne)motivací a prokrastinací (na což skvěle fungují "závazky“ před ostatními účastníky), objevení dalších úhlů pohledu na problémy, jež jsem měl, nebo všemožné techniky (včetně zkušeností a tipů od ostatních, kteří je už třeba vyzkoušeli) na učení, time-management a další potřebné věci, s nimiž válčí většina z nás. Navíc všechno probíhá v uvolněné a přátelské atmosféře a s principem „co se řekne na skupině, zůstane jen ve skupině“, který pomáhá otevřenosti. Za sebe mohu seberozvojovou skupinu jedině doporučit!"

“Záväzky boli pre mňa na skupine extrémne dôležité. Zúfalo som potreboval dokončiť bakalársku prácu, a za žiadnu cenu som sa nedokázal prinútiť na nej pracovať. Zahlcovali ma pocity úzkosti a obavy, že ju nikdy nespravím. Dlhodobo som trpel silným stresom a skupina mi pomohla dostať sa na správnu cestu. Prediskutovali sme kde skutočne leží problém, ako sa vyhnúť prokrastinácií a dostal som tipy ako efektívnejšie pracovať ako od organizátorov tak aj od ostatných účastníkov. Na skupine bol vďaka vzájomnej dôvere a pravidlám skupiny vybudovaný priestor, v ktorom je možné zdieľať veci, ktoré by som za normálnych okolností iným ľuďom nepovedal. Pocity hanby sú odložené na stranu a každý sa sústredí na to, aby sa prekonal, dostal zo svojej komfortnej zóny a pracoval na svojich cieľoch.”

“Do Seberozvojové skupiny jsem se přihlásil na doporučení koordinátorky poradenských služeb. Jsem rád, že jsem se tam seznámil s novými lidmi a mohl si s nimi popovídat o problémech, se kterými bojujeme.”

Účastníci seberozvojové skupiny