5. srpna 2021

Tým fyziků z teoretického oddělení Katedry fyziky kondenzovaných látek MFF UK ve spolupráci s experimentátory z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR a Univerzity v Cáchách odhalil úskalí v určování tzv. Kondovy teploty, klíčového parametru pro popis elektronového transportu přes organické molekuly adsorbované na vodivých površích. Jejich studii zveřejnil v červenci časopis The Journal of Physical Chemistry Letters.

Nový software pro vizualizaci molekul RNA
23. července 2021

Britští vědci ve spolupráci s kolegy z Česka a USA představili novou metodu vizualizace sekundárních struktur RNA. Jejich systém využívá obsáhlou databázi vzorů, na jejichž základě dokáže predikovat a následně zobrazit 2D strukturu konkrétní molekuly.

Maxwellův démon pomáhá s výzkumem aktivních částic
9. července 2021

Fyzici z Univerzity v Lipsku a Univerzity Karlovy přinesli nové informace o chování umělých aktivních částic. Za pomoci speciální experimentální metody se jim jako vůbec prvním podařilo získat spolehlivá data o změnách orientace a hustoty částic na aktivně-pasivních rozhraních.

Absolventi Matfyzu převzali Prémie Otto Wichterleho
1. července 2021

Čtyřiadvacet mladých vědeckých talentů v úterý v pražské Lannově vile převzalo prestižní ocenění Akademie věd ČR. Mezi laureáty Prémie Otto Wichterleho za rok 2021 patří také čtyři absolventi Matfyzu.

Ceny Nečasova centra pro matematické modelování
30. června 2021

V pondělí 28. června byly uděleny ceny Nečasova centra pro matematické modelování nadějným studentům magisterského studia.

Zemřela docentka Danka Slavínská
25. června 2021

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 23. června 2021 zemřela ve věku nedožitých 83 let doc. Danka Slavínská, CSc., docentka Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a aktivní členka pražské pobočky JČMF.

Do menzy na Slušné číslo
24. června 2021

Soutěž o název nového univerzitního nealkoholického nápoje zná svého vítěze. Slušné číslo se v nabídce Kolejí a menz UK objeví na podzim. Zájemci se s ním však mohou setkat už na začátku prázdnin.

Umělá inteligence vylepšuje barevný 3D tisk
11. června 2021

Vědci ze Skupiny počítačové grafiky (Computer Graphics Group; CGG) MFF UK ve spolupráci se zahraničními kolegy vyvinuli novou metodu, která zdokonaluje technologii plnobarevného 3D tisku. Jejich systém využívá algoritmy strojového učení a umožňuje vytvářet přesnější trojrozměrné modely za kratší čas.

Profesor Karel Zimmermann byl jmenován emeritním profesorem
4. června 2021

Odborník na matematickou optimalizaci a dlouholetý pedagog MFF UK profesor Karel Zimmermann obdržel čestný titul emeritní profesor Univerzity Karlovy. Jmenovací dekret převzal z rukou děkana fakulty doc. Mirko Rokyty dne 25. května.

Dr. Sebastian Schwarzacher získal grant ERC CZ
3. června 2021

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v květnu zveřejnilo výsledky šesté výzvy grantové soutěže ERC CZ. Mezi šest úspěšných projektů, které od ministerstva získají několikamilionovou podporu, patří výzkum dr. Sebastiana Schwarzachera z Katedry matematické analýzy MFF UK.

Soutěž na pilotní expozici vzdělávacího centra Didaktikon
1. června 2021

Univerzita Karlova v rámci projektu Hyb4City vyhlašuje soutěž na realizaci pilotní části interaktivní popularizační vědecké expozice v Kampusu Hybernská, která by se stala základem budoucího vzdělávacího minicentra s pracovním názvem Didaktikon.

MGML součástí evropské sítě magnetických laboratoří
14. května 2021

Velká výzkumná infrastruktura MGML (Materials Growth & Measurement Laboratory), která působí při Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a jejíž partnerskou institucí je Fyzikální ústav AV ČR, se stala součástí prestižní sítě evropských laboratoří, zabývajících se výzkumem materiálů v magnetických polích, pod vedením EMFL (European Magnetic Field Laboratory).

Anizotropní magnetorezistence v novém světle
13. května 2021

Fyzici z Česka, Německa a Nizozemska přinášejí nové informace o původu dlouho známého elektrického jevu, který se vyskytuje v magnetických látkách a hraje zásadní roli při vývoji revolučních spintronických součástek.

Zemská stratosféra se zmenšuje
7. května 2021

V časopise Environmental Research Letters byla včera publikována studie rozsáhlého vědeckého týmu vedeného fyziky z MFF UK, která potvrzuje hypotézu, že zemská stratosféra se v důsledku nárůstu skleníkových plynů smršťuje. Trend má podle vědců pokračovat i do budoucna a mohl by mít mimo jiné dopad na fungování globálních navigačních systémů.

Kolíbalova plastika Pocta geometrii v areálu Matfyzu
7. května 2021

V trojském areálu Matematicko-fyzikální fakulty UK byla včera slavnostně odhalena plastika akad. sochaře Stanislava Kolíbala. Dílo vybrala odborná komise ve vyzvané soutěži v rámci programu Umění pro město za spolupráce Galerie hlavního města Prahy a MFF UK.

Zemřel profesor Jiří Anděl
5. května 2021

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 29. dubna 2021 zemřel ve věku 82 let prof. RNDr. Jiří Anděl, DrSc., emeritní profesor Univerzity Karlovy, proděkan Matematicko-fyzikální fakulty v letech 1993–2012, vedoucí katedry pravděpodobnosti a matematické statistiky v letech 1977–1993.

Soutěž o sourozence Pěknýho čísla
3. května 2021

Matematicko-fyzikální fakulta UK ve spolupráci s Kolejemi a menzami UK, VÚPS a Pivovarem Ferdinand vyhlašuje soutěž Pěkný jméno o název připravovaného nealkoholického nápoje, který rozšíří rodinu „πvO“.