12. ledna 2022

Pavilon IMPAKT, nejnovější z budov Matfyzu, se na dva lednové dny proměnil ve studio České televize pro živé vysílání Fokusu Václava Moravce na téma matematika. Hostem pořadu byl také děkan fakulty doc. Mirko Rokyta.

Doktor Ondřej Dušek získal grant ERC
10. ledna 2022

Doktor Ondřej Dušek z Ústavu formální a aplikované lingvistiky MFF UK získal od Evropské výzkumné rady (ERC) prestižní Starting Grant na výzkum generování přirozeného jazyka.

Ocenění pro nejlepší bakalářské a diplomové práce
6. ledna 2022

Výsledky soutěže o cenu děkana MFF UK za nejlepší bakalářskou a diplomovou práci obhájenou v akademickém roce 2020/2021 byly vyhlášeny ve středu 5. ledna 2022 na jednání Vědecké rady MFF UK.

Zemřel docent Jaroslav Pantoflíček
15. prosince 2021

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 3. prosince 2021 zemřel ve věku 81 let doc. RNDr. Jaroslav Pantoflíček, CSc., docent fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, dlouholetý pedagog a pracovník katedry chemické fyziky a optiky MFF UK.

Ministerstvo školství ocenilo špičkové vědce z Matfyzu
13. prosince 2021

Ministr školství Robert Plaga ocenil prof. Michala Kouckého z Informatického ústavu UK za mimořádné výsledky výzkumu a prof. Marii Huškovou z Katedry pravděpodobnosti a matematické statistiky MFF UK za celoživotní přínos vědě.

Absolvent Matfyzu uspěl v soutěži IT SPY
10. prosince 2021

Studenti informatiky z českých a slovenských vysokých škol se tuto středu utkali ve 12. ročníku soutěže IT SPY. Reprezentant Matfyzu Matúš Goliaš obsadil v prestižním klání třetí příčku.

Česká hlava za vývoj nového typu antiferromagnetů
7. prosince 2021

V neděli 5. prosince byly předány ceny Česká hlava 2021. Absolvent MFF UK Libor Šmejkal, Ph.D., získal Cenu společnosti Veolia, cenu Doctorandus za přírodní vědy.

Tři medaile pro Matfyz
30. listopadu 2021

Na pravidelném zasedání Vědecké rady UK bylo minulý týden oceněno osm významných osobností Univerzity Karlovy. Pamětní medaile převzali z rukou rektora Tomáše Zimy také tři zástupci Matfyzu, konkrétně doc. Markéta Lopatková, prof. Jan Hála a doc. Zdeněk Drozd.

Hlávkova nadace ocenila studentku Matfyzu
26. listopadu 2021

Studenti a mladí vědci převzali minulý týden na zámku v Lužanech u Přeštic významné ocenění Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových. Mezi letošní laureáty Ceny Josefa Hlávky patří i doktorandka Matfyzu Denisa Kubániová.

Zemřel docent Ivo Chudáček
16. listopadu 2021

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 10. listopadu 2021 zemřel ve věku 89 let doc. RNDr. Ivo Chudáček, DrSc., docent fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Slušné číslo nabízí skvělou chuť bez alkoholu
15. listopadu 2021

Na trh oficiálně vstupuje zcela nové nealkoholické „pí“vO Slušné číslo. Unikátní technologie využívá vinařské kvasinky a ideově vznikla na Matfyzu ve spolupráci s Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským. Výrobu zajišťuje Pivovar Ferdinand z Benešova. Slušné číslo ochutnáte v provozovnách menz a bufetů UK – Culina Carolina.

Vznik Merkuru, Venuše, Země a Marsu v plynném disku
3. listopadu 2021

Vědci z MFF UK, Southwest Research Institute a University of Chicago přinesli nové informace o původu terestrických planet. Jejich studii v září publikoval prestižní časopis Nature Astronomy.

Albertus ocenil čtveřici mimořádných pedagogů
27. října 2021

Čtyři učitelské osobnosti fyziky a informatiky obdržely letos podruhé Cenu Albertus. Spojuje je výborná odbornost, obrovské nadšení pro obory, které vyučují, a rozsáhlá pomoc dalším učitelům.

Vědecká rada UK ocenila profesora Štěpánka
22. října 2021

Profesor Josef Štěpánek z Fyzikálního ústavu UK získal stříbrnou pamětní medaili za významné celoživotní dílo v oboru fyziky biomolekul a dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost na Univerzitě Karlově.

Partnerství Matfyzu a Znovínu zraje dál
20. října 2021

Minimálně další tři roky bude pokračovat spolupráce Matfyzu a společnosti Znovín Znojmo. Zástupci obou subjektů v říjnu potvrdili prodloužení memoranda o partnerství.

Katedra tělesné výchovy ocenila účastníky Matfyzácké výzvy
19. října 2021

Ve sportovním areálu na Albertově byli minulou středu oceněni nejaktivnější účastníci tzv. Matfyzácké výzvy. Do sportovní akce se během loňského zimního a letní semestru zapojilo téměř sedm stovek studentů a zaměstnanců fakulty. V průběhu necelých šesti měsíců společnými výkony urazili přes 130 tisíc kilometrů.

Univerzita Karlova, Matematicko-fyzikální fakulta
Ke Karlovu 3, 121 16 Praha 2