5. března 2024

Ve středu 28. února se konala tradiční slavnostní přednáška zaměřená na fyziku. Letos se řečníkem stal docent Martin Kozák z Katedry chemické fyziky a optiky.

Jeden den s fyzikou zaplnil Karlov a Troju
16. února 2024

Den plný přednášek, exkurzí, experimentů. Takový byl Jeden den s fyzikou, který se na Matfyzu uskutečnil ve čtvrtek 15. února.

V centru Malach ožívá historie už 14 let
9. února 2024

V pondělí 22. ledna se na Malé Straně uskutečnilo výroční setkání Centra vizuální historie Malach. Pracoviště, které poskytuje přístup k několika desítkám tisíc očitých svědectví o tragických událostech 20. století, navštěvují badatelé, studenti i široká veřejnost. Rozsáhlé audiovizuální záznamy slouží také jako „tréninková“ data při vývoji nových počítačových technologií.

Setkání české neutronové komunity 2024
5. února 2024

Czech Neutron Community Meeting 2024 proběhl 1. února 2024 na půdě MFF UK za účasti 73 registrovaných vědeckých pracovníků a studentů. Setkání zahrnovalo 23 přednášek rozdělených do pěti sekcí a závěrečnou diskuzi o budoucnosti české neutronové komunity.

Kvalitnější grafen a rychlejší algoritmy. Dva granty JUNIOR STAR míří na Matfyz
2. února 2024

Celkem 17 začínajících badatelů podpoří Grantová agentura ČR v rámci čtvrtého ročníku soutěže JUNIOR STAR. Granty ve výši až 25 milionů korun obdrží na své projekty i dr. Martin Rejhon a dr. Samuel Braunfeld. Na Matfyzu díky nim vzniknou nové badatelské týmy zaměřené na fyziku 2D materiálů a výzkum v oblasti matematické logiky a kombinatoriky.

Česká astronomická společnost ocenila doc. Miroslava Brože
31. ledna 2024

Česká astronomická společnost udělila doc. Miroslavu Brožovi z Astronomického ústavu UK čestnou Kopalovu přednášku za rok 2023 za práce v oblasti původu a dynamiky těles Sluneční soustavy a komplexního popisu hvězdných soustav.

Zemřel profesor Jiří Bičák
29. ledna 2024

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 26. ledna 2024 zemřel ve věku 82 let prof. RNDr. Jiří Bičák, DrSc., dr.h.c., dlouholetý člen a v letech 1986–2002 vedoucí Ústavu teoretické fyziky, člen vědecké rady fakulty, zakládající člen Učené společnosti České republiky, první předseda akademického senátu fakulty po r. 1989.

Oxidové nanočástice v prostředí elektrolytu
26. ledna 2024

Obálka aktuálního čísla časopisu Physical Chemistry Chemical Physics upozorňuje na společnou studii vědců z Katedry fyziky povrchů a plazmatu MFF UK a z německé Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, která se zabývá vlastnostmi nanočástic oxidu ceru v prostředí elektrolytu.

Nový podcast Českého rozhlasu přibližuje dětem fyziku
22. ledna 2024

Český rozhlas uvedl novou podcastovou sérii Superhrdinka, která dětským posluchačům zábavnou formou ukazuje vybrané zajímavosti ze světa fyziky. Na vzniku vzdělávacího projektu se podíleli pracovníci Katedry didaktiky fyziky MFF UK.

Zemřel profesor Jaroslav Král
15. ledna 2024

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 2. ledna 2024 zemřel ve věku nedožitých 89 let prof. RNDr. Jaroslav Král, DrSc., průkopník v oblasti softwarového inženýrství, teorii gramatik a automatů, implementaci programovacích jazyků a informačních systémů.

Rotunda zve ke studiu i odpočinku
21. prosince 2023

Rozsáhlá rekonstrukce změnila počítačovou laboratoř, zvanou rotunda, v malostranské budově Matfyzu na multifunkční prostor, který nabízí moderní a komfortní zázemí pro studium i odpočinek.

Technologie, umění a společnost potáhnou za jeden provaz
18. prosince 2023

Téměř tři desítky organizací z oblasti nových technologií, umění, humanitních a sociálních věd se spojily s cílem spolupracovat na řešení celospolečenských problémů. Kreativní a inovační centrum TAH – Technology, Art, Humanities – je historicky nejširší celonárodní iniciativou v dané oblasti a patří k průkopníkům i na evropské úrovni.

Nový pohled na chování bahna na Marsu
15. prosince 2023

Bahno na povrchu Země a Marsu se chová naprosto odlišně. Důvodem je nízký atmosférický tlak, který panuje na rudé planetě a způsobuje nestabilitu vody. Některé bahenní výlevy proto mohou připomínat kváskový chléb během pečení. Na vysvětlení těchto procesů se v experimentech, jejichž výsledky nyní uveřejnil časopis Journal of Geophysical Research: Planets, zaměřil mezinárodní tým vědců vedený Petrem Brožem z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Nové poznatky by mohly pomoci přispět k pochopení dějů i na jiných tělesech Sluneční soustavy.

V Karlíně odstartoval nový cyklus Kolokvií matematické sekce
15. prosince 2023

V karlínské posluchárně Matfyzu se v úterý uskutečnila první přednáška z nového cyklu kolokvií pořádaných matematickou sekcí. Před zaplněným sálem vystoupil profesor Stanislav Hencl, jenž se zabývá studiem deformací těles.

Ocenění pro nejlepší bakalářské a diplomové práce
11. prosince 2023

Výsledky soutěže o cenu děkana MFF UK za nejlepší bakalářskou a diplomovou práci obhájenou v akademickém roce 2022/2023 byly vyhlášeny ve středu 6. prosince 2023 na jednání Vědecké rady MFF UK.