24. února 2021

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 19. února 2021 zemřel ve věku 90 let prof. RNDr. Karel Vacek, DrSc., profesor Univerzity Karlovy a emeritní děkan Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Zemřel docent Oldřich John
22. února 2021

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 16. února 2021 zemřel ve věku 80 let doc. RNDr. Oldřich John, CSc., docent Univerzity Karlovy a emeritní předseda Akademického senátu MFF UK.

Den s částicemi bodoval na festivalu v Torontu
19. února 2021

Film trojice fyziků Daniela Scheiricha, Martina Rybáře a Vojtěcha Pleskota z MFF UK získal ocenění BEST of FEST (Top Geek), hlavní cenu udílenou v rámci mezinárodního festivalu GeekFest Toronto. Festival se zaměřuje na krátké filmy a dokumenty pro nadšence do vědy a technologií.

Matfyz a CZ.NIC pokračují v partnerství
16. února 2021

V nadcházejících pěti letech bude správce české národní domény i nadále partnerem Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Obě instituce budou v následujících letech rozvíjet vzájemnou spolupráci, a to především v oblastech vzdělávání, výzkumu a vývoje.

Česká stopa v objevu šestihvězdy
8. února 2021

Přístroj Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), který od roku 2018 provozuje americká NASA, už přišel s řadou překvapení z dalekého vesmíru. A nyní má další velký objev. Mezinárodní tým astronomů, mezi nimiž je také docent Petr Zasche z Matematicko-fyzikální fakulty UK, publikoval práci, jež odhaluje unikátní šestihvězdný systém.

Matfyzáci pokořili sportovní výzvu
5. února 2021

V prosinci úspěšně skončila akce s názvem Matfyzácká výzva. Do lepší fyzické a psychické kondice se díky ní dostaly skoro čtyři stovky studentů a příznivců fakulty.

Zrušení plesu MFF UK
14. ledna 2021

Současná epidemiologická situace ukazuje, že s velkou pravděpodobností nebude možné v letošním akademickém roce uspořádat tradiční březnový ples MFF UK.

Zemřel profesor Libor Pátý
14. ledna 2021

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 11. ledna 2021 zemřel po dlouhé nemoci ve věku nedožitých 92 let prof. RNDr. Libor Pátý, CSc., zakladatel oboru fyziky nízkých tlaků na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a později náměstek ministra školství v první polistopadové vládě.

Zemřel profesor Oldřich Kowalski
11. ledna 2021

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 2. ledna 2021 zemřel po krátké nemoci ve věku 84 let prof. RNDr. Oldřich Kowalski, DrSc., emeritní profesor Univerzity Karlovy, čestný člen Vědecké rady Matematicko-fyzikální fakulty a dlouholetý člen Matematického ústavu Univerzity Karlovy.

Ceny děkana za nejlepší bakalářské a diplomové práce
8. ledna 2021

V rámci on-line jednání Vědecké rady MFF UK ve středu 6. 1. udělil děkan fakulty doc. Mirko Rokyta ceny autorům nejlepších bakalářských a diplomových prací za akademický rok 2019/2020.

Studenti Matfyzu bodovali na mezinárodní fyzikální soutěži
4. ledna 2021

Dva týmy posluchačů Matfyzu uspěly v sedmém ročníku mezinárodní fyzikální soutěže PLANCKS. V konkurenci dalších 27 týmů z 16 zemí se jim podařilo vybojovat druhé a čtrnácté místo.

Cena Crytur pro absolventa Matfyzu
22. prosince 2020

Absolvent MFF UK a nynější doktorand Petr Král získal třetí místo v soutěži o nejlepší diplomovou práci v materiálových vědách, kterou každoročně vyhlašuje turnovská společnost Crytur.

Dr. Alice Valkárová členkou Vědecké rady ERC
21. prosince 2020

Česká republika má nového zástupce v Evropské radě pro výzkum (ERC). Dr. Alice Valkárová z Ústavu částicové a jaderné fyziky MFF UK byla ve čtvrtek jmenována členkou Vědecké rady ERC. Nové funkce se ujme od ledna.

Výzva Vzdělávání v době COVIDu pokračuje
18. prosince 2020

Začátkem listopadu zveřejnili zástupci didaktických pracovišť Matfyzu dobrovolnickou výzvu určenou zejména studentkám a studentům naší fakulty. Projekt pomoci školám, například při vedení on-line výuky, i nadále pokračuje. Průběžná čísla dokládají velký zájem studentů o dobrovolnickou práci.

Tajná zásobárna dusíku pro řasy
15. prosince 2020

Překvapivý výsledek přinesl společný výzkum fyziků a biologů z Univerzity Karlovy a několika zahraničních pracovišť. Vědecký tým odhalil ve fotosyntetických mikroskopických řasách velké množství guaninu v krystalické podobě, který mikroorganismy využívají jako záložní zdroj dusíku pro svůj růst. Přítomnost této látky ve vývojově nepříbuzných druzích mikrořas, potažmo i v jiných mikroorganismech, byla spektroskopicky potvrzena vůbec poprvé.