Aktuality
Téměř stovka odborníků se v druhé polovině června sjela do Prahy na 19. ročník mezinárodní konference LION (Learning and Intelligent Optimization).

Dominika Hájková z Katedry fyziky atmosféry MFF UK získala prestižní ocenění, které každoročně uděluje Velvyslanectví Francie v ČR. Její doktorský výzkum atmosférických gravitačních vln obsadil druhé místo v kategorii zaměřené na životní prostředí.

V prestižním časopise Science Advances vyšla v červnu studie přinášející nové poznatky o koloběhu ledu na Jupiterově měsíci Europa. Hlavním autorem článku je doktorand Matfyzu a univerzity v Nantes Martin Kihoulou.

Velvyslanectví Francie v ČR a francouzská společnost Eviden minulý týden již po patnácté ocenily mladé vědce působící v oblasti informatiky. Druhé místo v soutěži o Cenu Josepha Fouriera získal dr. Zdeněk Kasner z Ústavu formální a aplikované lingvistiky MFF UK.

Více než 600 vědců se sešlo na Otevřeném sympoziu v italských Benátkách, aby diskutovalo o budoucím směřování evropské částicové fyziky v globálním kontextu. Při posuzování vědeckých priorit se hovořilo zejména o možném nástupci Velkého hadronového urychlovače v CERN, jemuž v roce 2041 skončí provozní životnost. Otevřené sympozium bylo součástí procesu aktualizace Evropské strategie pro částicovou fyziku (ESPP).

Ve středu se areálem Matfyzu v Troji procházela pětice robotů. Katedra teoretické informatiky a matematické logiky je pořídila v rámci projektu Advanced AI Techniques for Autonomous Robots.
Ze spolupráce matematiků-lingvistů a právníků vzešel český AI nástroj zaměřený na psaní srozumitelných právních textů.
První červnový týden hostil Matfyz v budově na Malostranském náměstí mezinárodní konferenci Programming 2025 s podtitulem Umění, věda a technika programování. Devátého ročníku se zúčastnilo 104 vědců a studentů z 19 zemí celého světa.

Optické přístroje meziplanetární sondy Solar Orbiter pořídily v druhé polovině března tohoto roku vůbec první a světově unikátní záběry slunečního disku v oblasti jižního slunečního pólu. Na palubě sondy úspěšně pracuje i elektronika z Matfyzu.

Od 28. do 30. května se v Praze konala mezinárodní konference věnovaná památce teoretického fyzika Jiřího Bičáka. Mezi hosty byl také držitel Nobelovy ceny za fyziku Kip Thorne, jehož veřejná přednáška zaplnila Modrou posluchárnu v Karolinu.

Veřejná správa potřebuje kvalitní a dobře organizovaná data, jinak nedokáže efektivně využít umělou inteligenci. Na tento fakt upozornil v rámci prestižní konference doc. Martin Nečaský, vedoucí Katedry softwarového inženýrství MFF UK.

Zabývá se teorií relativity či gravitačními zákony a vychovává další nadějné badatele. Nyní Oldřich Semerák z Ústavu teoretické fyziky MFF UK získal medaili Ernsta Macha za zásluhy ve fyzikálních vědách. Předal mu ji 30. května 2025 předseda Akademie věd ČR Radomír Pánek.

Na konci května se v Bratislavě uskutečnil 25. ročník soutěže SVOČ v matematice a informatice. V tradičním klání vybojovali studenti Matfyzu hned osm prvních míst a také několik stříbrných a bronzových příček a čestných uznání.

Slavnostní přednáška z oblasti informatiky podruhé připomněla osobnost Jiřího Matouška. Jan Černocký se v ní věnoval rozpoznávání řeči.

Ve středu 21. května navštívila delegace Univerzity Karlovy vedená prorektorem Janem Polákem a zástupci Informatické sekce MFF UK Univerzitu v Pasově. Cílem návštěvy byl společný double degree studijní program v informatice, který startuje již na podzim 2025.

Profesor Roman Barták z Katedry teoretické informatiky a matematické logiky převzal minulý týden na Floridě The Douglas D. Dankel II Award. Ocenění, které každoročně uděluje Floridská společnost pro výzkum AI, získal jako vůbec první evropský zástupce.