Psychologické poradenství

Psychologická a poradenská pomoc je určena všem studentům i pedagogům MFF UK. Je určena nejen těm, kteří potřebují podpořit v krizové situaci vyžadující okamžitou pomoc, ale všem, které trápí jakékoliv problémy vedoucí ke zhoršení kvality života v důsledku dlouhodobého špatného psychického rozpoložení.

V posledních letech dochází k plošnému nárustu úzkostných a depresivních stavů nejen mezi studenty, ale napříč všemi skupinami obyvatel. Nepříjemné stavy mysli můžete pociťovat v důsledku nebývalého tlaku na psychiku, spojeného s epidemií Covid-19 a válkou na Ukrajině, ale vlivem i mnoha dalších faktorů.

Někdy je těžké rozpoznat, kdy již potřebujete navštívit odborníka, a proto se na nás nerozpakujte obrátit, i když si nejste jistí, kdo by měl váš problém vlastně řešit. Po vyslechnutí vašeho příběhu vám rádi pomůžeme přímo v našem psychologickém a poradenském centru nebo vás nasměrujeme na externí odborníky na psychoterapii, psychologii či psychiatrii. Po domluvě vás pošleme na vhodné pracoviště, které bude mít zrovna volno a bude nejvhodnější pro váš případ. Obvykle tak dokážeme zajistit péči v řádu několika málo dní.

Níže uvádíme varovné signály, které naznačují, že byste mohli potřebovat pomoci:

  • Potíže se spánkem (neschopnost usnout nebo naopak touha prospat celé dny);
  • Dlouhodobý stres;
  • Nechuť vycházet ven a potkávat se s přáteli;
  • Neschopnost pociťovat radost a stupňující se pocity nepříjemného napětí (například prožívání iracionálních strachů a úzkostí);
  • V případě vztahových problémů a krizí;
  • Pocity nejistoty, nedostatečnosti, samoty;
  • V případě krizových nebo zátěžových životních situací (rozchod, rozvod, stěhování, veliké životní změny apod.).

Udělat první krok není snadné. Často máme pocit, že problém můžeme nebo dokonce musíme vyřešit sami. Cesta k úlevě, příjemnějšímu životu nebo redukci dlouhodobého stresu může být ale s laskavou pomocí jednodušší a příjemnější než se zdá. Jsme připraveni vás vyslechnout a pomoci vám.

Kontaktní informace najdete na stránce koordinátorky poradenských služeb.