Doc. RNDr. Josef Pešička, CSc.

V minulém volebním období jsem pracoval v senátu ve funkci předsedy ekonomické komise. Při této práci a také i z dalších zdrojů jsem se opakovaně přesvědčil o vysoké úrovni naší fakulty ve srovnání s ostatními vysokými školami v České republice. Ale také je zřejmé, že uhájit tuto pozici, vyžaduje na jedné straně pružné a rychlé rozhodování vedení fakulty a na druhé straně uvážlivý a promyšlený přístup k řešení problémů. K tomu přispívají kromě vedení fakulty také její orgány a tedy i Akademický senát a z vlastní zkušenosti vím, že práce v senátu je v tomto směru pro fakultu podstatným přínosem a má tedy smysl se ji věnovat.

V jakých oblastech chci v senátu pracovat a co chci iniciovat, podporovat, pokud budu zvolen:

  • Práce v ekonomické komisi
    V posledních letech se zásadně mění financování vysokých škol a v důsledku toho také dochází ke změně pravidel financování jednotlivých částí fakulty. A jak obvykle bývá, lze na této změně nalézt pozitiva i negativa. Systém financování Centra prostřednictvím odvodů ze sekcí nemá korekci, založenou na ekonomických principech. Jedinou korekcí jsou sekční proděkani a měla by to být také ekonomická komise senátu, kde se financování na fakultě kontroluje a schvaluje. Cílem by nemělo být Centrum minimalizovat ve spotřebě, nýbrž za vynaložené prostředky dostávat služby, které jsou kvalitní a které fakulta potřebuje.
  • Dvoustupňové studium
    Akreditace třístupňového studia přinesla fakultě i studentům problémy v ekonomické i studijní oblasti. Podporuji názor vedle zavedeného třístupňového studia akreditovat znovu dvoustupňové studium, to jest magisterský studijní program na 5 let. S tímto cílem jdou na naši fakultu téměř všichni studenti.
  • Právní subjektivita fakult a zákonodárná pravomoc fakultních senátů
    Je zřejmé, že ztráta právní subjektivity fakult vede k navýšení byrokracie a ztrátě pružnosti v práci fakult UK (podobně na tom jsou jiné velké školy ČVUT ap.). Podobně je tomu také v odnětí zákonné pravomoci fakultních senátů při tvoření vnitřních předpisů. Je zřejmé, že toto vyžaduje novelu zákona o VŠ a že na to náš senát nedosáhne. Avšak jsou příležitosti, kdy je možné naše problémy připomínat vyšším úředníkům např. rektorům a tedy tzv. iniciativou zdola se o novelu přičinit.

Výše zmíněná témata jsou spíše příklady možné práce v senátu. Doba přináší mnoho zatím nám neznámých problémů a důležitější, než-li výše zmíněná témata, je charakter a rozumnost budoucích senátorů, to jest, aby byli přístupní rozumným argumentům, a na druhé straně, aby neustupovali z toho, o čem jsou pevně přesvědčeni. Budou se totiž muset rychle orientovat ve zcela nových problematikách a nalézat v diskuzi všechna pro a proti, a pak nakonec umět nalézat optimální řešení a umět je prosadit, to jest v diskuzi získávat hlasy nepřesvědčených senátorů.

Za obsah této stránky zodpovídá: Akademický senát.