O nás

Katedra fyziky materiálů (KFM) je jedním ze čtrnácti ústavů patřících do Fyzikální sekce Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Naší primární specializací je komplexní charakterizace strukturních a funkčních materiálů a vývoj perspektivních materiálů pro pokročilé aplikace. Pozornost je věnována především vztahu mezi mikrostrukturou a termo-mechanickými vlastnostmi kovů, slitin, intermetalik, kompozitů, pěn a materiálů s ultra-jemnozrnnou strukturou. Provádíme rovněž komplexní výzkum fyzikálních aspektů plastické deformace a fázových transformací v daných materiálech. Vědecké týmy na KFM kombinují znalosti, zkušenosti a nejmodernější experimentální vybavení s cílem poskytnout řešení pro různé současné problémy v materiálové vědě, a to v rámci bohaté domácí i mezinárodní spolupráce.

Klíčové experimentální vybavení:

• Mikroskopie (transmisní elektronová mikroskopie, skenovací elektronová mikroskopie, mikroskopie atomárních sil).
  • Mechanické vlastnosti (deformační testy v kombinaci s in-situ akustickou emisí a vysokorychlostním obrazovým záznamem a digitální korelací obrazu, mikrotvrdost, vnitřní tlumení).
  • Termické analýzy (dilatometrie, diferenční skenovací kalorimetrie), rezistometrie, korozní zkoušky.

Další informace naleznete v záložce zkum a spolupráce.

KFM se také podílí na výuce v bakalářských, magisterských a doktorských studijních programech a nabízí vedení studentských závěrečných prací (Bc., Mgr., Ph.D.) a projektů. Klademe důraz na integraci studentů a mladých vědců do vědeckého a společenského života na katedře.

Aktuálně:

Katedrální seminář:

20.03.2024 • 12:30 hod. • místnost F2

Dr. Domonkos Tolnai (Institute of Metallic Biomaterials, Helmholtz-Zentrum Hereon, Germany):

"In situ synchrotron radiation tomography of the degradation behaviour of Mg1.8Y0.6Zn(Ag, Gd, Ca) under uniaxial load”

27.03.2024 • 12:30 hod. • místnost F2 (zrušeno, náhradní termín bude upřesněn)

Ing. Jiří Kubásek, Ph.D. (Vysoká škola chemicko-technologická v Praze):

"Biodegradovatelné kovové materiály pro aplikace v medicíně”

03.04.2024 • 12:30 hod. • místnost F2

prof. Ing. Pavel Lejček, DrSc. (Fyzikální ústav AV ČR):

"(bude upřesněno)”

10.04.2024 • 12:30 hod. • místnost F2

doc. Dr. rer. nat. Robert Král, Ph.D.:

"Schůze katedry”

17.04.2024 • 12:30 hod. • místnost F2

Ing. Jaroslav Čapek, Ph.D. (Department of Functional Materials; Institute of Physics of The Czech Academy of Sciences):

"Biodegradable Zn alloys”

24.04.2024 • 12:30 hod. • místnost F2

Ing. Jan Hajduček (ThermoFisher Scientific):

"(bude upřesněno)”

Konference ISPMA 15
Nové informace budou zveřejněny brzy.

Jak se k nám dostanete?

Ke Karlovu 5 (1. patro)