Čj. UKMFF/439122/2025
Opatření
děkana
č.
20/2025
Podklady pro zahájení habilitačního řízení a řízení ke jmenování profesorem a postupy a doporučená hlediska hodnocení kvalifikace a způsobilosti pro účely těchto řízení na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy (MFF UK)
Toto opatření je vydáno v souladu s Čl. 10 Opatření rektora č. 6/2025, Podklady pro zahájení habilitačního řízení a řízení ke jmenování profesorem a postupy a doporučená hlediska hodnocení kvalifikace a způsobilosti pro účely těchto řízení na Univerzitě Karlově.
Čl. 1
Podklady pro zahájení
řízení
- Všechny odevzdávané dokumenty musejí být uchazečem podepsané vlastnoručně nebo certifikovaným elektronickým podpisem a opatřené aktuálním datem (vyjma diplomů a dokumentů dokládajících dosažené vysokoškolské vzdělání, vědecké hodnosti a akademické tituly; potvrzení o zaměstnavateli; habilitační práce u habilitačního řízení a doporučujících dopisů u jmenovacího řízení). Vzhledem k požadované účasti zahraničních členů v komisích se dokumenty odevzdávají v anglickém jazyce, s výjimkou návrhu na zahájení řízení; dokladů o dosaženém vysokoškolském vzdělání, získaných akademických titulech a vědeckých hodnostech; potvrzení o zaměstnání, které je možné odevzdat v obou jazykových verzích. Potvrzení o zaplacení poplatku za úkony spojené s řízením se dodává až po zahájení řízení, po schválení komise Vědeckou radou MFF UK.
- Seznam požadovaných dokumentů včetně dalších fakultních pokynů a postupů je detailně popsán v Metodickém pokynu MFF UK k habilitačnímu řízení a v Metodickém pokynu MFF UK k řízení ke jmenování profesorem. Jsou přístupné na webových stránkách MFF UK, Oddělení pro vědu a zahraniční styky v sekci Akademické kvalifikace, pod odkazy Habilitační řízení, resp. Řízení ke jmenování profesorem.
Čl. 2
Profil docenta a profesora na MFF UK
- Profil docenta: Má
prokázat mezinárodně srovnatelnou kvalitu ve vědě, výuce a výchově
studentů a aktivní přístup k službě
akademické obci.
Věda: Má jasně definovaný vlastní vědecký program. Má mezinárodní reputaci, kterou prokazuje způsobem typickým pro příslušný obor a kterou doloží významní odborníci oboru. Použité metriky v závislosti na oboru zahrnují např. (spolu)autorství kvalitních a adekvátně citovaných původních publikací v mezinárodních impaktovaných časopisech či ve sbornících renomovaných konferencí, významný podíl na vytvoření recenzovaných artefaktů1, přednášky na uznávaných mezinárodních konferencích apod. Pozitivem je i autorství přehledových článků či kapitol v odborných monografiích. Uchazeč má zkušenost s grantovými aplikacemi u velkých národních či mezinárodních agentur a měl by vykázat úspěch jako řešitel v grantových soutěžích.
Výuka: Má zkušenost se samostatným vedením přednášky a měl by být dobře hodnocen studenty. Vede bakalářské nebo magisterské studenty, cení se zkušenost s vedením doktorandů.
Služba: Měl by mít za sebou službu mezinárodní vědecké komunitě např. formou recenzní práce pro časopisy, konference a grantové agentury, (spolu)organizaci konferencí a workshopů, aktivní členství v odborných organizacích apod. Aktivně se podílí na chodu svého pracoviště. Podílí se na tzv. třetí roli univerzity, ve které jsou zahrnuty i popularizační články a přednášky, akce pro veřejnost apod.
- Profil profesora: Je
mezinárodně respektovanou vědeckou a pedagogickou osobností s aktivním
přístupem k službě akademické obci.
Věda: Má ucelený vědecký program s výsledky, které si již získaly mezinárodní uznání doložené významnými odborníky oboru. Je profilující osobností svého pracoviště. Má za sebou řadu hojně citovaných publikací, vykazujících konzistenci v kvalitě a relevanci tematického zaměření. Je zván k zastávání významných funkcí v dané komunitě, např. jako zvaný řečník, plenární řečník, člen programových či řídících výborů kvalitních mezinárodních konferencí. Své výrazné postavení v oboru může doložit také zvanými přehledovými články či monografiemi. Reprezentuje své pracoviště ve významných národních či mezinárodních grantových projektech.
Výuka: Formuje výuku a je zárukou její kvality v dané oblasti. Má vytvořenou vlastní vědeckou školu a jeho bývalí pregraduální a doktorandi by měli být úspěšní ať už v akademickém prostředí či mimo něj.
Služba: Má významné postavení ve službě mezinárodní akademické obci (např. editor odborného časopisu, organizátor či jiný klíčový funkcionář významné konference apod.). Výrazně se podílí na chodu svého pracoviště a je mentorem služebně mladších kolegů. Podílí se na tzv. třetí roli univerzity, ve které jsou zahrnuty i popularizační články a přednášky, akce pro veřejnost apod.
Čl. 3
Doplňující kritéria zohledňující
specifické požadavky pro jednotlivé obory MFF UK pro habilitační řízení a řízení pro jmenování profesorem
- Vědecká,
odborná činnost
- Celkový počet publikací může být menší než požadovaný (viz tabulky dále) v případě, že počet publikací v periodikách s IF/AIS bude podstatně větší než požadovaný počet. Nebudou započítávány publikace, kde autor nefiguruje v seznamu autorů, ale jen jako skupinový autor (Group Author).
- Citace musejí být uváděny dle WoS jen z tzv. fulltextů (bez abstraktů a komentářů), s vyloučením autocitací. Tam, kde není požadována citovanost dle WoS, je třeba uvést metodiku zjištění citací (SCOPUS a další doložitelné citace).
- Oborově
specifické požadavky
- Habilitační řízení
Obor Počet publikací Publikace s IF/AIS Citace Fyzika 20 15 50 dle WoS Informatika 20 10 s IF/AIS či ekvivalentních* 50 v odborných periodikách, recenzovaných sbornících a monografiích Matematika 20 10 40 v odborných periodikách, recenzovaných sbornících a monografiích Didaktické obory 20 6 30 v odborné české či zahraniční literatuře * „Ekvivalentními výsledky" se rozumějí zejména příspěvky na výběrových konferencích s rankingem CORE, případně další výsledky, které jsou v oboru řízení považovány za stejně hodnotné jako publikace s IF/AIS.
- Jmenovací řízení
Obor Počet publikací Publikace s IF/AIS Citace Fyzika 40 30 100 dle WoS Informatika 40 20 s IF/AIS či ekvivalentních* 100 v odborných periodikách, recenzovaných sbornících a monografiích Matematika 40 20 100 v odborných periodikách, recenzovaných sbornících a monografiích * „Ekvivalentními výsledky" se rozumějí zejména příspěvky na výběrových konferencích s rankingem CORE, případně další výsledky, které jsou v oboru řízení považovány za stejně hodnotné jako publikace s IF/AIS.
- Habilitační řízení
Čl. 4
Pravidla pro konání habilitačních a profesorských přednášek před vědeckou radou
MFF UK
- Uchazeč v přednášce stručně představí výsledky a směřování své vědecké práce a demonstruje svou pedagogickou způsobilost.
- O tématu uvedeném v názvu přednášky uchazeč pojedná v širším kontextu celého oboru způsobem srozumitelným odborné veřejnosti fyziků, informatiků a matematiků na MFF UK, kterou vědecká rada reprezentuje.
- Při představení vlastního přínosu k oboru je doporučeno omezit technické podrobnosti na míru nutnou k popsání výsledků, které uchazeč považuje za nejvýznamnější, a k popisu technik a metod, které byly využity.
- Přednáška a následná rozprava probíhá zpravidla v anglickém jazyce vzhledem k časté přítomnosti zahraničních členů komisí, oponentů a hostů na zasedání vědecké rady MFF UK.
- Délka habilitační přednášky je nejvýše 20 minut, délka profesorské přednášky je nejvýše 30 minut.
- Uchazeč/uchazečka má právo při příležitosti přednášky předložit vědecké radě MFF UK jakékoli další doplňující materiály v tištěné podobě, pokud jsou relevantní pro úplnější posouzení osobnosti uchazeče/uchazečky a jejich díla.
Čl.
5
Závěrečná ustanovení
- Toto opatření nabývá platnosti dnem jeho schválení děkanem MFF UK a účinnosti dnem zveřejnění ve veřejné části internetových stránek fakulty, nejdříve však dnem 4. 7. 2025.
- Na habilitační řízení a řízení ke jmenování profesorem zahájená po dni účinnosti Opatření rektora č. 6/2025 (tj. po 31. 3. 2025) se až do nabytí účinnosti tohoto opatření děkana použije Čl. 13 odst. 2 Opatření rektora č. 6/2025.
- Ke dni účinnosti tohoto opatření se zrušuje Směrnice děkana č. 2/2020.
Navrhovatel:
prof. RNDr.
Zdeněk Doležal, Dr., proděkan pro vědu a zahraniční styky
Opatření bylo projednáno vedením fakulty dne 14. 5. 2025 a vědeckou radou MFF UK dne 4. 6. 2025. Rektorka UK udělila s opatřením souhlas dne 26. 6. 2025.
Schválil dne 3. 7. 2025:
doc. RNDr. Mirko Rokyta, CSc., v. r.
děkan MFF UK