Možnosti pro distanční výuku

Zde je přehled nástrojů, které preferujeme pro distanční výuku. Můžete používat i jiné, ale uvažte prosím, že na začátku semestru se studenti v poměrně krátkém čase potřebují zorientovat ve všech předmětech.

Moodle

Moodle je systém pro tvorbu elektronických kurzů na internetu. Umí například:

UK provozuje instanci Moodle na https://moodleoffice.cuni.cz/.

Informace o založení kurzu v Moodle jsou k dispozici na stránkách univerzity.

V celém Moodlu je možné používat matematickou notaci podobnou LaTeXu. Zapisuje se jako $$formule$$ nebo \[formule\]. Jen je nutné v nastaveních kurzu v sekci Filtry vypnout TeXový filtr a zapnout MathJax.

Microsoft Teams

Univerzita Karlova podporuje platformu Microsoft Teams jako primární nástroj pro online týmovou spolupráci i pro distanční výuku. MS Teams je součástí balíku Microsoft 365. Umožňuje zakládat skupiny (týmy), sdílet v rámci nich dokumenty, diskutovat a také uskutečňovat videokonference až pro 1000 účastníků. Klient existuje pro většinu běžně používaných systémů (Windows, Linux, Android, iOS) a lze jej používat i bez klienta z prohlížeče.

U MS Teams nelze explicitně nastavit kvalitu videopřenosu, ta je dána kvalitou síťového připojení. Teams je navržen tak, aby poskytoval nejlepší možnosti sdílení zvuku, videa a obsahu bez ohledu na podmínky vaší sítě. To znamená, že když je šířka pásma nedostatečná, Teams upřednostňuje kvalitu zvuku před kvalitou videa.

Tam, kde není omezena šířka pásma, Teams optimalizuje kvalitu médií, včetně rozlišení videa až 1080p, až 30 snímků za sekundu pro video a 15 snímků za sekundu pro obsah a vysoce věrný zvuk.

Šířka pásma (up/down) dovoluje následující scénáře:

Do MS Teams provozovaným v rámci MFF se vždy hlásíte loginem osobnicislo@cuni.cz a následně přihlašovacími údaji do CAS. V případě mezifakultní výuky se řiďte pokyny zde.

Další užitečné informace:

Zoom

Zoom je nástroj pro pořádání video konferencí a online schůzek. Podporuje konference až 300 účastníků, sdílení obrazovky a pořizování záznamů. Funguje na většině běžně používaných systémů (Linux, Windows, MacOS, Android, iOS) a také ho lze používat z webového prohlížeče (v Chromu spolehlivě, ve Firefoxu použitelně). Některé funkce jsou nicméně dostupné jen v nativních aplikacích.

Zoom používáme pro online přednášky a cvičení. Lze ho využít i pro natáčení přednášek bez posluchačů (byť na to může být praktičtější OBS Studio).

Zaměstnanci fakulty si mohou pořídit univerzitní účet na cuni-cz.zoom.us přes fakultního koordinátora. Starší účty na cesnet.zoom.us zůstávají stále v provozu (zatím do 2023-05-10).

Pro cvičení vedená studenty používáme sdílené sekční účty. Zachazení s nimi popisuje návod informatické sekce.

Poznámky:

OBS studio

OBS studio je open-source program, který umožňuje:

Všechny tyto možnosti jsou vyzkoušené v posluchárnách na Karlově, v Troji i na Malé Straně.

Poštovní sova

Poštovní sova je jednoduchá webová aplikace pro odevzdávání domácích úkolů a diskusi nad nimi. V zadáních i řešeních podporuje MarkdownKaTeXovou matematickou notací, též je možno přikládat přílohy ve formátu PDF.

Sovu spravuje Martin Mareš.

Další nástroje

Poslední úprava stránky: 15. 11. 2023, 12:13.