Změny ve vyplácení příspěvku na stravování zaměstnancům MFF UK

S účinností od 1. 7. 2021 dojde ke změně systému vyplácení příspěvku na stravování. Místo stravenek (Ticket Restaurant) bude každý zaměstnanec, který má na vyplácení příspěvku nárok, dostávat příslušnou nedaněnou částku nově přímo v měsíční výplatě mzdy. Vzhledem k uzákonění tzv. stravenkového paušálu v rámci novelizace zákona o dani z příjmů se vedení fakulty rozhodlo poskytovat svým zaměstnancům nově příspěvek na stravování ve formě měsíčního peněžitého příspěvku ke mzdě. Výše příspěvku zaměstnavatele je nově stanovena na 60,- Kč/den. Poskytování stravenek je ukončeno k datu 30. 6. 2021. K tomuto datu je nutné, aby fakulta vypořádala veškeré nároky a pohledávky. Zpětný nákup stravenek za první pololetí nebude možný. Ve výplatě za červen, tj. v červenci, bude zaměstnanci provedena poslední srážka za odebrané stravenky.

To znamená, že je nutné, aby si každý zaměstnanec vyzvedl stravenky za období leden až červen 2021 do 15. 6. 2021.

Se zavedením stravenkového paušálu dochází také ke změně poskytování mechanismu příspěvku na stravování, a to zpětně za odpracované dny v daném měsíci.

Návrh na tuto změnu byl odsouhlasen kolegiem děkana a projednán s odborovou organizací fakulty.

V souvislosti s uvedenou změnou bude novelizována Směrnice tajemníka č. 2/2017 O poskytování příspěvku na stravování zaměstnanců.

Otázky a odpovědi

Q: Kdo má nárok na stravenkový paušál?

A: Zaměstnanec v pracovním poměru úvazkem minimálně 0,50 zákonné pracovní doby obdrží za každou odpracovanou směnu (tj. alespoň 4 hodiny práce denně dle evidence docházky).

Q: Kolik je výše příspěvku?

A: Výše příspěvku po zrušení stravenek a slev v menzách se zvyšuje na částku 60,- Kč. Tento příspěvek je pro zaměstnance osvobozen od daně z příjmů a veškerých odvodů.

Q: Proč je pro mne stravenkový paušál výhodný?

A: Tato změna přinese zaměstnancům fakulty větší flexibilitu v možnostech využití příspěvku na libovolném místě. Příspěvek v peněžité formě obdrží všichni zaměstnanci, kterým vznikl nárok na příspěvek, tedy i ti, kteří dosud tento benefit nevyužívali. Nově budou všichni zaměstnanci dostávat příspěvek v jednotné formě dle evidence docházky. Proto prosíme všechna pracoviště, aby dbala na důslednou evidenci docházky.

Q: Kdy si musím nejpozději vyzvednout stravenky?

A: Je nezbytné, aby si zaměstnanec vyzvednul stravenky do 15. 6. 2021.

Q: Co se stane, když si stravenky za leden až červen 2021 nevyzvednu?

A: Nevyzvednuté stravenky propadají.

Q: Mohu nevyzvednuté stravenky následně přeměnit do podoby navýšení stravenkového paušálu?

A: Ne, toto není možné.

Q: Jak bude během května a června otevřena pokladna pro výběr stravenek?

A: Během měsíce května a června budou stravenky vydávány. ve dnech po, út, čt 9,30-12,00 a středy 8,00-12,00.

Žádáme všechny asistentky a žadatele o zasílání nároků na stravenky předem, aby bylo zaručeno dostatečné množství stravenek.

Požadavky zasílejte na fabianov@dekanat.mff.cuni.cz, v pokladně nárokované stravenky připraví a domluví termín vyzvednutí.

Q: Kdy bude poprvé paušál promítnut do mé mzdy?

A: Poprvé bude paušál promítnut do mezd ve výplatě za červenec, tj. v srpnu.

Se zavedením stravenkového paušálu dochází také ke změně poskytování mechanismu příspěvku na stravování, a to zpětně za odpracované dny, tzn. červencový bonus se promítne do mzdy až v srpnu.

Q: Jak bude probíhat vyúčtování za poslední měsíc v režimu stravenek?

A: Stravenky je nutné vyzvednout 15. 6. 2021, přečerpané stravenky musí zaměstnanec doplatit na pokladně, a to v termínu do 31. 7. 2021.

Q: Proč je důležité vést evidenci docházky?

A: Evidence docházky slouží mj. jako podklad pro výplatu mezd a stanovení stravenkového paušálu. Z tohoto důvodu je nutné zohlednit v měsíční evidenci docházky všechny odchylky od mzdy, vč. služebních cest. Zaměstnanecké oddělení bude špatně vyplněné evidence vracet zpět na pracoviště.

V Praze dne 10. 5. 2021