Informace k logování do systému

Doporučení pro zaměstnance MFF, externisty i studenty

Přihlašování do SIS je v současné době možné pouze prostřednictvím Centrální autentizační služby (CAS)Všem uživatelům doporučujeme, aby se do SIS hlásili výhradně prostřednictvím CAS pomocí krátkých loginů (bez @mff.cuni.cz)psaných výhradně malými písmeny (např. novakj).

Otázky a odpovědi

Týká se toto doporučení i mě ?

Krátce: nejspíš ano. Doporučení se týká všech zaměstnanců, externistů i studentů.

Co znamená přihlásit se prostřednictvím CAS ?

Znamená to, že při přihlášení do SIS zadáte do kolonek LoginHeslo údaje, které při přihlašování do CAS zadáváte do kolonek Přihlašovací jménoHeslo. Druhou možností je kliknutí na odkaz Přihlásit přes CAS na úvodní stránce SIS a vyplnění požadovaných údajů do formuláře, který se následně zobrazí.

Do CAS jsem se nikdy nepřihlašoval/a, jaké tam mám přihlašovací jméno (login) a heslo ?

Pro první přihlášení do CAS můžete jako přihlašovací jméno použít vaše UKČO (univerzitní číslo osoby). To najdete buď na průkazu zaměstnance (nebo studenta) pod fotkou, nebo (v případě zaměstnanců a externistů) můžete o jeho zjištění požádat tajemníka katedry (tajemník/tajemnice katedry může UKČO najít v programu Tajemník). Počáteční heslo jste dostal/a současně s průkazem zaměstnance (resp. studenta) vytištěné na papíře spolu s instrukcemi pro jeho použití. Pokud jste jej nedostal/a, ztratil/a, zapomněl/a nebo promeškal/a lhůtu pro jeho změnu, přečtěte si odpověď u otázky „Co mám dělat, když jsem zapomněl/a heslo do CAS ?”.

Doporučujete používat krátký login (přihlašovací jméno). Který to je ?

Po přihlášení do CAS se vám na záložce Osobní údaje zobrazí vpravo od nadpisu Přihlašovací jména seznam všech vašich platných přihlašovacích jmen (loginů). Důrazně doporučujeme používat to, které není tvořeno pouze čísly a neobsahuje znak @. Pokud se Vám žádný login splňující uvedená kritéria nenabízí, informujte o této skutečnosti správce SIS na MFF. Bez ohledu na to, jakou velikostí písmen se vám login zobrazí v CAS, jej vždy zadávejte výhradně malými písmeny.

Co mám dělat, když jsem zapomněl/a heslo do CAS ?

Přečtěte si stránku o změnách hesel v CAS.

Týkají se tato doporučení i přihlašování do programů Tajemník a Metro NG ?

Ano, počínaje lednem 2017 se tato doporučení týkají i přihlašování do programů Tajemník a Metro NG.

Krátký login platný pro moji osobu se mi nelíbí. Dá se nějak změnit ?

Žádný standardní postup pro změnu loginu v CAS není autorům této stránky aktuálně znám. Můžete se nicméně se svou žádostí zkusit obrátit na správce CAS.

Jako login jde použít také moje číslo osoby (UKČO). Proč jeho použití nedoporučujete ?

O možnosti použít UKČO jako login je jistě dobré vědět. V některých případech (logování do programů Tajemník, Metro nebo do některých fakultních sítí) ale logování pomocí UKČO není možné, proto doporučujeme používat krátké loginy, podrobněji viz výše.

Mám jinou otázku, na kterou zde není odpověď. Co mám dělat ?

Pošlete otázku e-mailem na adresu sis-adm@karlov.mff.cuni.cz a brzy na ní dostanete odpověď.


Správci SIS na MFF
13. července 2017