Vzpomínka na Robina Thomase

1. dubna 2020

Ve čtvrtek 26. 3. 2020 zemřel po delší nemoci ve věku 57 let prof. Robin Thomas, jenž patřil na mezinárodní scéně k nejznámějším a nejuznávanějším českým matematikům.

Robin vystudoval MFF, kde mu byl udělen i doktorát. Většinu své vědecké kariéry strávil na Georgia Institute of Technology v Atlantě.

Světové uznání získal zejména svými pracemi z kombinatoriky – hlavně řešeními významných otázek strukturální teorie grafů – ale též díky zásadním výsledkům z geometrie a topologie. Velice úspěšné a uznávané jsou i jeho práce v oboru algebry a teoretické informatiky.

Robinova vědecká práce byla oceněna významnými mezinárodními oborovými poctami, je laureátem Fulkersonovy ceny a přednesl zvanou přednášku na mezinárodním kongresu matematiků (Madrid 2006).

Pro nás kombinatoriky v Česku a na Slovensku byl Robin velký pomocník, navštěvovali jsme ho, on jezdil pravidelně domů, zásadně ovlivnil několik generací našich studentů.

Robin byl láskyplný člověk, měl skvělou rodinu, dva syny a dceru.

Robin byl mimořádná osobnost, měl bohužel velmi těžký osud.

Bude nám chybět.

Jarik Nešetřil, Martin Loebl, Honza Kratochvíl