Čtvrté MatFFyzExpo na Festivalu fantazie

28. července 2016
Na přelomu června a července proběhl v Chotěboři 21. ročník Festivalu fantazie. Svátek fanoušků sci-fi, fantasy, hororů a popkultury vůbec si Matfyz nenechal ujít už počtvrté.

Na přelomu června a července proběhl v Chotěboři 21. ročník Festivalu fantazie. Svátek fanoušků sci-fi, fantasy, hororů a popkultury vůbec si Matfyz nenechal ujít už počtvrté. Do festivalového reje se zapojil sérií přednášek a workshopů.

Programová linie MatFFyzExpo, o jejíž náplň se postaraly Matfyz a Filozofická fakulta UK, byla součástí letošního ročníku Festivalu fantazie od 1. do 9. července. Fakulty do Chotěboře dovezly bohatý program v podobě více jak 20 přednášek vedených odborníky v oblasti fyziky, informačních technologií, historie či religionistiky a čtyř tematických stánků s interaktivními expozicemi.

Sérii přednášek zahájil v pátek 1. července Patrik Švančara, od něhož se posluchači dozvěděli, kde se nachází nejchladnější místo vesmíru (na Zemi) a jak se při nízkých teplotách mění vlastnosti látek. V sobotu přednáškový sál do posledního místa zaplnil Martin Kruliš, jenž se zaměřil na vysoce aktuální téma kryptoměn (Bitcoin). Jak to dopadne, když se na některá absurdní tvrzení výrobců podivných přístrojů typu odpuzovač klíšťat, oživovač vody nebo filtr na radioaktivní elektrony podívá fyzika, ukázala následující den Věra Koudelková.

Do Chotěboře zavítal také známý matfyzák a meteorolog Michal Žák. Jeho přednáška Předpověď počasí na 90 dnů? nabídla pohled odborníka na hojně diskutované téma. V dalších dnech přišlo slovo například na hypotézy a spekulace, které světem víří kolem takzvané deváté planety, na plazmovou medicínu nebo třeba na kosmické záření, jednu ze záhad moderní fyziky. Posluchači se dozvěděli také něco o tom, jak mohou počítačové metody pomáhat při hledání nových léků. Přednášky Filozofické fakulty zase nabídly vhled do staroseverské magie a kosmologie či základů slovanského pantheonu. Na závěr festivalu přijel i Michal Zamboj, který pro změnu vysvětlil, jak se dají matematicky popsat různé žonglérské triky, jež pak posluchačům na místě předvedl.

Stánky Sci-fyzikaFyzika do vlastních rukou představily vědu v netradičním světle. Zájemci si mohli (doslova) na vlastní kůži vyzkoušet, jak kope kondenzátor, nebo si prohlédnout, co s obrázkem udělá pokřivené zrcadlo. K dispozici byla i pokročilejší zařízení – detektor radioaktivního záření změřil místní radioaktivní pozadí a ukázal, jak lze odstínit záření ze smolince. Pomocí USB mikroskopu si přítomní prohlédli pixely na mobilním telefonu nebo ověřili, zda bavlněné tričko je opravdu bavlněné. Součástí programu byly také soutěže o zajímavé ceny. V pátek účastníci odhadovali vzdálenosti objektů ve sluneční soustavě, v sobotu pak v kreativní soutěži aplikovali svou znalost Archimédova zákona. Během dalších dnů nechyběla ani kouzla s tekutým dusíkem, díky kterým si přišli na své zvědavci i mlsné jazyky. S pomocí kapalného dusíku totiž lze vyrobit třeba zmrzlinu.

Informatici do Chotěboře přivezli nejnovější počítačové hry a technologické vychytávky. Zájemci se dozvěděli, jak funguje umělá inteligence nebo na čem vývojáři z Matfyzu aktuálně pracují. Fanoušci PC her si na místě mohli mimo jiné zahrát beta verzi středověké RPG hry Kingdome Come: Deliverance, na jejíž tvorbě se podíleli i doktorandi z Matfyzu. Nevšední zážitek nabídla aplikace virtuální reality, kterou na místě představili Jakub Gemrot a Vojtěch Černý z Katedry softwaru a výuky informatiky MFF UK. Ti propojili virtuální brýle Oculus Rift se snímačem pohybu Kinect (původně určeným pro ovládání Xboxu) a vytvořili virtuální prostředí, které lze ovládat celým tělem. Návštěvníci festivalu se díky tomu mohli projít po virtuální místnosti a zkusit si v ní také manipulovat s předměty.

Další z možností využití Kinectu demonstroval na jednoduché ukázkové aplikaci Martin Kruliš. Informace o poloze snímaného člověka, které zařízení Kinect poskytuje, byly v tomto případě zkombinovány se softwarem na rozpoznávání obličejů. Výsledná aplikace si ukládá obličeje lidí v dosahu a porovnává je s interní databází, čímž může identifikovat známé tváře. V praxi by takové řešení mohlo nalézt využití například při pátrání po hledaných osobách.

Zájem o program MatFFyzExpa byl v rámci letošního ročníku opět velký. Přeplněné přednáškové místnosti a hloučky diskutujících znovu potvrdily, že zábava a věda se vzájemně nevylučují a že účast fakult na akcích, jako je Festival fantazie, má smysl.

– OMK –