MATFFYZ Expo plné inspirace

23. července 2014
MFF UK se podruhé zúčastnila Festivalu fantazie. Programová linie MATFFYZ Expo přitáhla pozornost nezvyklými fyzikálními pokusy, létajícími drony i poutavými přednáškami.

Devatenáctý ročník chotěbořského festivalu, který se konal od 27. 6. do 6. 7. 2014, přivítal v teplém pátečním odpoledni příznivce fantastična z celé republiky. Pořady a stánky MATFFYZ Expa, jehož název odráží spoluúčast Filozofické fakulty, mohli účastníci navštívit až do 4. 7.

MFF UK se na festivalu prezentovala jednak stánky, tedy stálou expozicí, jednak celkem dvanácti přednáškami. Na stáncích byly k vidění překvapující fyzikální pokusy, modely neobvyklých geometrických těles, 3D tiskárna nebo série výukových simulací Československo 38–89. Ke stolům s experimenty přistupovali diváci všech věkových kategorií a co chvíli se u nich tvořily hloučky zvědavých přihlížejících.

Přednáškový program nabídl různá témata. Návštěvníci festivalu mohli vyslechnout příběh Archiméda a čísla pí, které ve své době umně zapojil do výpočtu obvodu a obsahu kruhu. Také další přednáška se týkala Řecka a velkého myslitele Aristarcha ze Samu, matematika a astronoma, kterému je přezdíváno Koperník starověku.

Návštěvníci přednášky o Rubikově kostce mohli potrápit své hlavy hlavolamy a seznámit se s algoritmy včetně božského počítačového. Náplní přednášky Geometrie hrou byla potom pravidelná a polopravidelná tělesa, kdy přednášející společně s publikem pomocí 3D animací a geometrických modelů odvodila, kolik těchto těles vlastně existuje a jaké mají vlastnosti. Diváci se přesunuli také do čtyřrozměrného prostoru a poznali například hyperkrychle.

Další přednášky nabídly zamyšlení nad otázkou, jestli (a jak) může fungovat cestování časem a jak je to s hlavními hrdiny sci-fi příběhů, kteří se vrátí v čase a potkají sami sebe. Matfyz nezapomněl ani na aktuální témata, jako je globální oteplování. Lekce s názvem Zítra si vyrobím bouřku si pohrávala s ideou, zda je možné přizpůsobit počasí vlastním potřebám. Další přednášky pojednávaly o kosmonautice, umělé inteligenci ve hře Kingdom Come: Deliverance a jiných fantaskních i reálných tématech. Kapacita přednáškového sálu v mnoha případech sotva stačila zájmu.

Ani akčnější diváky, kteří si chtěli sami něco vyzkoušet, MATFFYZ Expo nezklamalo. Mohli si před jednou z budov vyzkoušet ovládání elegantních létajících dronů nebo před zahájením turnaje PogamutCup bojovat proti botům ve hře Unreal Tournament. Prezentace interaktivního vyhledávání ve videu potom předvedla, že je možné dohledat konkrétní scénu ve filmu nebo v seriálu.

Filozofická fakulta v rámci expozice vsadila na jazykové hádanky v řečtině a hebrejštině, přednášky se zaměřily například na severskou mytologii, J. R. R. Tolkiena a svět, který stvořil, nebo fungování moci a útlaku v antiutopických románech.

Věda prezentovaná zábavnou formou přitáhla početné publikum. Matfyz přivezl do světa fantastiky netradiční pohled (a nadhled) na fyzikální, matematické a informatické obory.

-omk-