Evidence studentů se speciálními potřebami
Stručný postup
Pro účely zařazení do evidence studentů se speciálními potřebami a možnosti využívání příslušných úprav studia je stanoven následující postup:
- Informovat kontaktní osobu o zájmu být zařazen/a do evidence SSP;
- Zajistit si aktuálně platné potvrzení o zdravotním stavu;
- U specialisty absolvovat funkční diagnostiku;
- Doručit hotový posudak funkční diagnostiky na studijní oddělení MFF UK a udělit informovaný souhlas se zanesením statusu SSP do univerzitní databáze
- Podle potřeby dohodnout další postup s kontaktní osobou.
Důrazně doporučujeme evidenci absolvovat do 31.10. daného roku, ale je možné celý proces absolvovat i později.
Podrobný postup
1. Informovat kontaktní osobu
Obraťte se prosím na kontaktní osobu a informujte ji o záměru být zařazen/a do evidence SSP. Ve většině případů budete pozván/a k osobní konzultaci do kanceláře kontaktní osoby a dozvíte se, jak dále postupovat nebo jakou další pomoc můžete ze strany MFF UK získat.
2. Zajistit si aktuálně platné potvrzení o zdravotním stavu
Pokud je to možné, můžete přinést platné potvrzení o zdravotním stavu již na schůzku s kontaktní osobou. Je to potřebné hlavně pro možnost absolvovat pohovor k funkční diagnostice.
Uznatelné doklady jsou stejné jako k přihlášce ke studiu, tj.:
- doklad o zdravotním postižení ve smyslu § 67 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, nebo
- doklad o invaliditě libovolného stupně ve smyslu § 39 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, nebo
- průkaz osoby se zdravotním postižením libovolného stupně ve smyslu § 34 zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, nebo
- doklad o specifické poruše učení zjištěné na základě výsledků získaných obecně dohodnutou diagnostikou specifických poruch učení (v případě, že jste dosud neprošli diagnostikou, můžete na UK absolvovat DysTest, více informací), nebo
- doklad o poruše autistického spektra zjištěné na základě komplexního vyšetření klinickým psychologem, nebo
- lékařská zpráva o výsledcích odborného lékařského vyšetření v případě osob, které se nemohou prokázat doklady uvedenými výše v písm. a) až e), nebo
- rozhodnutí Asociace poskytovatelů služeb studentům se specifickými potřebami na VVŠ (AP3SP) v těch případech, kdy se z objektivních důvodů nemůže studující osoba dočasně prokázat doklady uvedenými výše v písm. a) až c), nebo pokud nebyla uznána způsobilou pro získání těchto dokladů, přitom však AP3SP potvrdí, že dopad jejího postižení na finanční náročnost studia odpovídá vznášenému požadavku.
V případě, že nedisponujete žádným odborným lékařským potvrzením, lze výjimečně donést i potvrzení od praktického lékaře. Typicky toho lze využít v případech, kdy se váš stav náhle či nečekaně zhoršil a na odborné vyšetření byste příliš dlouho čekal/a nebo je nedostupné.
3. Funkční diagnostika u specialisty
Funkční diagnostikou (FD) je míněn zhruba hodinový rozhovor s odborným pracovníkem (obvykle speciálním pedagogem). Jeho účelem je identifikovat vaše potřeby a případná omezení během studia. Výsledkem je posudek obsahující návrh podpůrných opatření, která můžete během studia využít. Posudek vám slouží jako podklad pro uplatnění návrhů na využití navržených modifikací studia.
Posudek FD zůstává platný po celou dobu vašeho studia, avšak v případě, že dojde v průběhu studia ke změně vašeho zdravotního stavu nebo se úpravy studia ukážou jako nedostačující, je možné FD absolvovat znovu. Nový posudek následně rozšíří či pozmění potřebné úpravy studia. Při přechodu např. z bakalářského na navazující magisterské studium lze použít původní posudek, pokud se váš zdravotní stav mezitím nezměnil.
Vyhotovení posudku FD či jeho aktualizace je bezplatné. Je možné je absolvovat též v anglickém jazyce (u kteréhokoli z odborníků) a v českém znakovém jazyce (u těch diagnostiků, kteří ČZJ ovládají).
Funkční diagnostiku provádějí poskytovatelé uvedení v tomto seznamu. Najděte si v něm kteréhokoli poskytovatele podle jeho zaměření na určitý typ diagnóz. Požádejte je o schůzku e-mailem na kontaktní adresu uvedenou u příslušné osoby. Výběr nejvhodnějšího pracoviště (odborníka) pro provedení funkční diagnostiky můžete konzultovat s kontaktní osobou na MFF UK.
I v případě kombinace více typů (například: pohybové omezení + dyslexie) absolvujete pouze jednu funkční diagnostiku, doporučujeme se tedy obrátit na ty z kontaktů, kde uvádějí "všechny typy postižení".
Na pohovor k funkční diagnostice doneste aktuálně platné potvrzení o zdravotním stavu. Uznatelné doklady jsou stejné jako k přihlášce ke studiu, viz seznam v bodě 2.
4. Doručení hotového posudku funkční diagnostiky
Dalším krokem je doručení hotového posudku FD na studijní oddělení a podepsání tzv. informovaného souhlasu. Dáváte jím souhlas s tím, že údaje o vašem zařazení do kategorie studentů se speciálními potřebami budou zaneseny do informačního systému „Student“.
Tato informace není veřejně přístupná, slouží pouze pro interní evidenci fakulty a mají k ní přístup pouze pracovnice studijního oddělení. Nemusíte se tedy obávat, že by vaše diagnóza byla někde veřejně vidět, nemají k ní přístup ani učitelé, ani ostatní studenti. Samozřejmostí je splnění pravidel GDPR a také platí, že např. při změně vašeho zdravotního stavu, kdy pominou veškeré potíže a z nich plynoucí speciální potřeby, můžete informovaný souhlas odvolat a status studenta se speciálními potřebami je vymazán (existuje pak pouze jako archivní informace, která se nikam dál nekopíruje).
Formulář informovaného souhlasu dostanete k podpisu přímo na studijním oddělení, není třeba jej předem tisknout.
Od okamžiku podepsání informovaného souhlasu máte nárok na modifikace studia, uvedené v posudku FD.
5. Upřesnění dalšího postupu s kontaktní osobou
V této fázi doporučujeme opět dohodnout osobní schůzku s kontaktní osobou. Tuto schůzku je potřeba si domluvit předem. Donesete na ni další výtisk posudku FD a s kontaktní osobou proberete praktická opatření z posudku vyplývající. Domluvíte spolu další postup, zejména způsob komunikace s učiteli (např. budete o svých speciálních potřebách informovat své učitele vy sami nebo kancelář kontaktní osoby?) a další opatření.
Kontaktní osoba se vám ozve na začátku každého dalšího semestru nebo akademického roku za účelem aktualizace informací a možné podpory. Nicméně na kontaktní osobu se můžete kdykoli obrátit sami – už před začátkem studia, pokud se hlásíte na MFF UK, ale i kdykoli v průběhu studia, s jakýmikoli obtížemi souvisejícími s vašimi speciálními potřebami.
Rozcestník poradenských služeb:
- Koordinátorka poradenských služeb - kontakty
- Stránky pro studenty se speciálními potřebami
- Psychologické poradenství
- Pomoc postiženým krizí na Ukrajině
- Program poradenského centra (semináře a skupiny v ZS 2024)
- Linka důvěry
Studenti se speciálními potřebami:
- Uchazeči se spec. potřebami
- Evidence studentů se spec. potřebami
- Možnosti podpory
- Informace pro pedagogy