Materiály do výuky
Tato sekce je ve vývoji. Některé materiály zatím najdete na starém webu KDF.
Vzdělávací weby KDF
- Sbírka řešených úloh
- Sbírka fyzikálních pokusů
- Portál FyzWeb
- Souhrnný sborník Veletrhu nápadů učitelů fyziky
Materiály zacílené na konkrétní partie fyziky
-
Příručky pro výuku vybraných partií elektřiny a magnetismu (stránky projektu): V rámci Operačního projektu Praha – Adaptabilita (OPPA) vznikly čtyři příručky pro učitele zaměřené na následující témata z elektřiny a magnetismu, konkrétně: Náboje, proudy a elektrické obvody, Střídavé proudy, Polovodiče a jejich aplikace a Elektromagnetické záření.
-
Metodické materiály pro výuku elektrostatiky: Jde o tři metodické materiály pro výuku elektrostatiky na SŠ, konkrétně Rozložení náboje na vodiči a izolantu, Intenzita a potenciál a Kapacita a kondenzátor. Součástí aktivit je podrobný popis všech experimentů a pracovní listy pro výuku. Autorkou je dr. Věra Koudelková.
-
Relativita: Proč a jak? Rozsáhlý web zaměřený na středoškolské podání základů klasické, speciální i obecné teorie relativity. Autorem je dr. Matěj Ryston.
Další materiály
-
Zkušenosti s distanční výukou: Materiál vzniklý v době pandemie covid-19 shrnuje zkušenosti a doporučení k distanční výuce na vysoké škole, a to včetně odkazů na další zdroje. Autorkou je dr. Zdeňka Koupilová.
-
Hra „Neadventní kalendář“: Hra spočívá v řešení úvahových úloh, fyzikálních „oříšků“. Autorkou je dr. Zdeňka Koupilová.
-
Katalog námětů k opakování učiva fyziky na ZŠ formou hry: V rámci stejnojmenné diplomové práce Moniky Šrajlové bylo podrobně zpracováno 6 her na různá fyzikální témata. Hry rozvíjejí klíčové kompetence základního vzdělávání, ve vyučování pomáhají při opakování, procvičování a prohlubování probrané látky. Poskytují zpětnou vazbu o znalostech žáků a jejich slabých i silných stránkách. Zaměřují se na uvědomování si souvislostí mezi fyzikálními teoriemi a reálnou situací nebo mezi různými fyzikálními teoriemi, na odhalení nesprávných intuitivních představ, na modelování fyzikálních situací a uvědomování si mezí platnosti modelů, na práci s grafy a řešení příkladů. Materiály ke hrám le stažení: editovatelný formát | formát PDF.