Technická připravenost poslucháren na distanční výuku a kontaktní osoby

Níže uvedené kontaktní osoby jsou připraveny být nápomocny s počáteční instalací a zprovozněním uvedené streamovací a nahrávací techniky v posluchárnách a učebnách uvedených fakultních budov, nejsou však připraveni tuto pomoc poskytnout non-stop. Domluvte si prosím s nimi předem čas, ve kterém se vám budou moci věnovat, ukázat vám zapojení a zprovoznění techniky. Učiňte tak prosím s dostatečnou časovou rezervou před vámi konanou výukou.

Areál Karlov*

V posluchárnách M1, M2, M3 a M5 jsou nové počítače s nainstalovaným programem OBS studio pro nahrávání přednášek a jejich streamování ve vysoké kvalitě – návod.


V posluchárnách M1, M2, F1 a F2 lze snímat obraz tabule (i katedry) kamerou umístěnou trvale v učebně, proslov přednášejícího pomocí náhlavních mikrofonů a případné otázky z auditoria ručními mikrofony. V posluchárnách M1 a M2 jsou k dispozici i nové PC, které lze použít k nahrávání a přenášení přednášek, do posluchárny F2 je nutné přinést si vlastní notebook. Panely ovládající techniku jsou v posluchárnách F1, F2 a M2 volně přístupné, v posluchárně M1 je panel uzamčený v řečnickém pultě (klíče jsou k dispozici na vrátnici). Počítače jsou v posluchárnách M1 a M2 uzamčené ve skříních viz návod (klíče jsou opět k dispozici na vrátnici). Návody k obsluze techniky v posluchárnách:


V posluchárně M3 lze snímat tabuli nainstalovanou kamerou na stativu a proslov přednášejícího klopovým mikrofonem, mikrofon přenášející otázky z auditoria zde není. Kameru lze připojit k přinesenému notebooku nebo lze využít nový počítač umístěný v učebně. Pro připojení počítače/notebooku k dataprojektoru je potřeba využít ovládací panel umístěný na zdi učebny (zvuk z notebooku se přenáší buď přes HDMI současně s obrazem nebo přes konektor JACK v případě přenosu obrazu přes VGA). Počítač spolu s mikrofonem je umístěný v racku, klíče jsou k dispozici na vrátnici. Pokud chcete použít reproduktory u tabule, je nutné zapnout ovládací panel na zdi. Pro pomoc kontaktujte V. Kopeckou, viz níže.


V učebnách M5 a M6 není nainstalovaná kamera, ale lze si půjčit na vrátnici HD kamery Microsoft LifeCam Studio s vestavěným mikrofonem postačujícím k přenosu zvuku z menších poslucháren (kamera zachytí jak vyučujícího stojícího zády k tabuli, tak otázky z auditoria za ní, ale s nižší kvalitou). Kamery jsou umístěny na stativech HAMA Star s61 pro umístění na lavici před tabuli nebo na zem a jsou doplněny 2m prodlužovacím USB kabelem. Kameru stačí připojit k PC a navolit si ji jako USB kameru. V M5 je k dispozici nový počítač, který je umístěný v racku a klíče od něj si lze vypůjčit na vrátnici. Pro připojení počítače/notebooku k dataprojektoru je potřeba využít ovládací panel umístěný na zdi učebny (zvuk z notebooku se přenáší buď přes HDMI současně s obrazem nebo přes konektor JACK, v případě přenosu obrazu přes VGA).


Na vrátnicích obou budov si lze zapůjčit i HD kamery Niceboy STREAM PRO Studio. Kamera má mikrofon, který je poměrně slabý, je proto vhodnější při výuce použít mikrofon v notebooku. Kamera stojí na stole, ale pro optimální záběr je vhodné jí něčím podložit. Návod


Na vrátnici budovy Ke Karlovu 3 si lze zapůjčit i některé propojovací kabely notebooku s dataprojektory či redukce. Dohodněte si prosím vyzvednutí zařízení s dostatečným předstihem před výukou. (Vrátní mohou být např. na obchůzce.)

Technická podpora

Níže uvedené kontaktní osoby jsou připraveny být nápomocny se zprovozněním uvedené videokonferenční a nahrávací techniky v posluchárnách a učebnách uvedených fakultních budov, nejsou však připraveni tuto pomoc poskytnout non-stop. Domluvte si prosím s nimi předem čas, ve kterém se vám budou moci věnovat, ukázat vám zapojení a zprovoznění techniky. Učiňte tak prosím s dostatečnou časovou rezervou před vámi konanou výukou.

Karlín

K dispozici u kontaktní osoby k zapůjčení je 8× webkamera, 10× malý stativ (na který je možné kameru upevnit a postavit na stůl), 1× velký stativ (do K1), 2× střední stativ – kamera do výšky cca 110 cm, 2× drátový headset (velká sluchátka s mikrofonem), 1× bluetooth headset (velká bezdrátová sluchátka s mikrofonem), 2× bluetooth headset (malá bezdrátová sluchátka s mikrofonem – lze použít jako bezdrátový mikrofon), 10× grafický tablet sekční k zapůjčení pro případ nouze (plus tablety, kupované na pracovištích), 1× mobilní telefon (bez sim karty, možnost připojení k wifi a použít pro zoom/MS Teams), 1× tablet galaxy s6 (možnost připojení k wifi a použít pro zoom/MS Teams), 2× malý stativ s držákem na mobil. V posluchárnách K1, K2, K6, K9 a K11 kamera se stativem trvale.

Kontaktní osoba:

Jaroslav Richter, l. 3206, richter@karlin.mff.cuni.cz

Malá Strana

Ve velkých posluchárnách S3, S4, S5 jsou trvale instalovány PTZ kamery Datavideo PTC-140T, které jsou připojeny ke stávajícím obslužným PC. V posluchárně S9 je původní kamera dodaná v minulosti. Pro přednášející je všude k dispozici stávající audio výbava poslucháren, tedy bezdrátové mikrofony AKG a instalované reproduktory. Stejné kamery jsou instalovány i v učebnách S1, SW2SU2, k dispozici jsou bezdrátové náhlavní headsety Jabra. V každé posluchárně a učebně jsou obslužná PC, kdy ve spojení s nainstalovaným SW ZOOM je možné provádět online výuku.


V malých učebnách S6S7 je instalován videokonferenční set Logitech Group. Zde je možné mít buď online výuku s použitím bezdrátového mikrofonu Sennheiser, nebo mít videokonferenci pro menší skupinu osob s použitím všesměrových mikrofonů, které jsou součástí setu Logitech Group. V každé učebně jsou k dispozici podrobné návody k použítí.

Kontakt:

Hotline 4333, servis-l@ms.mff.cuni.cz

Areál Troja*

Posluchárny N1, T1, T2

Stacionární kamery a ozvučení na místě.


Návod pro posluchárny T1 a T2 ve formátu pdf. V posluchárně N1 je k dispozici pomoc personálu technické místnosti posluchárny N1.


Z poslucháren T1 a T2 lze pomocí vlastního notebooku s nainstalovaným programem OBS studio nahrávat a streamovat přednášky ve vysoké kvalitě – návod. Program lze využít k nahrávání přednášek v libovolné učebně.

Ostatní posluchárny

IMPAKT „N“

Ve všech posluchárnách N2 až N11 jsou rozmístěny HD kamery Microsoft LifeCam Studio s vestavěným mikrofonem postačujícím k přenosu zvuku z menších poslucháren. Kamery jsou umístěny na stativech HAMA Star s61 pro umístění na lavici před tabuli nebo na zem a jsou doplněny 2m prodlužovacím USB kabelem. Kamery je možno připojit jak k pevným PC v učebnách, tak i k vlastním přineseným notebookům. Celkem je k dispozici 10 kamer na stativech.


Objekt poslucháren „T“

K dispozici je 6 ks HD kamer Microsoft LifeCam Studio s vestavěným mikrofonem postačujícím k přenosu zvuku z menších poslucháren. Kamery jsou umístěny na stativech HAMA Star s61 pro umístění na lavici před tabuli nebo na zem a jsou doplněny 2m prodlužovacím USB kabelem. Kamery je možno připojit k vlastním přineseným notebookům. Kamery na stativech jsou k zapůjčení na vrátnici katedrální budovy vedle bufetu. Dohodněte si prosím vyzvednutí zařízení s dostatečným předstihem před výukou. (Vrátní mohou být např. na obchůzce.)

Technická podpora

*) Technickou připravenost poslucháren v Troji a na Karlově sledujte také na stránkách Fyzikální sekce

 

Poslední úprava stránky: 6. 12. 2021, 18:42.