Malá galerie vědeckého obrazu

Věda je krásná

oceněné fotografie posledních ročníků

Výstava potrvá od 5. 10. 2017 do 7. 12. 2017

Soutěž Věda je krásná se zrodila na půdě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, 1. kolo proběhlo v roce 2009, s perspektivou každoročního opakování. Po enormním úspěchu prvních ročníků jsme však dospěli k poznání, že by byla velká škoda nechávat si všechno to krásno pro sebe, a proto působnost soutěže postupně rozvíjíme.

Letošní 9. kolo zůstává věrné svým tradičním kategoriím, jedinou změnou je vyřazení loňské novinky, a to Kabinetu kuriosit. Kategorie Vědecká ilustraceVirtuální příroda jsou opět spojené. Hlasování návštěvníků webu pak ze všech příspěvků nezávisle na kategorii zvolí jednoho vítěze divácké soutěže.

Nyní je otevřen 9. ročník pro všechny akademické pracovníky a studenty Univerzity Karlovy (uzávěrka 31. 10. 2017).

Více na http://www.vedajekrasna.cz

Nechte se okouzlit přírodou

Příroda pozorovaná okem profesionálního přírodovědce je stejná a zároveň jiná, než ta, kterou pozoruje oko laika. V běžné jednotvárné zeleni dokáže zrak školeného profesionála rozpoznat nejen přepestré množství tvarů a druhů, ale i rozplést příběh krajiny, jehož jsou rostliny němými svědky. Stejně takovým „rentgenem“ dokáže prosvítit okolní přírodu oko nejen biologa, ale vlastně všech přírodních vědců nejrůznějších profesí. Současné technologie navíc umožňují nespoléhat se jen na oči, ale dokáží otevřít i pohled do oblastí zraku nepřístupných: jak do nesmírně malého, tak do nesmírně vzdáleného.


Filip Uhlík: Turbulence
vítězný snímek ročníku 2016 v kategorii Virtuální příroda