Pražský běžec

aneb Mezi matfyzáckou výzvou I. a II.


Jan Valenta


výstava probíhá v budově Ke Karlovu 3, 1.patro (chodba vlevo od hlavního schodiště)
od 1. 4. 2021 do 16. 5. 2021

Virtuální výstava, která se zhmotní, až se opět otevřou dveře naší fakulty a budeme moci oslavit tuto 90. výstavu v MGVO.

Autor o výstavě

Tento tucet fotografií je první ukázkou projektu, který vzniknul díky souhře mnoha podnětů. Především jsou to už rok trvající trable s jedním čínským „dárkem“, za který ve zmatku platíme naší budoucností. V této divné době jsem usoudil, že se musím po letech vrátit k pravidelnějšímu běhání. To zesílilo na podzim, když skončila intenzivní tenisová sezóna a bylo třeba neztratit nabranou kondici. Jak ale naplnit kvóty uběhnutých kilometrů za zimního času, kdy se den krátí a člověk odchází z domova za tmy a vrací se opět za tmy? Je třeba jít běhat v polední pauze! To však znamená běhat po Praze a moje rozmazlené nohy jsou zvyklé na lesíky a polní cesty. Tož je třeba obout dobré botky a nebát se asfaltu a kostek!

Start! Krásná cyklostezka podle Vltavy z Podskalí až do Modřan byla fajn, ale po čase už je to nuda. Což takhle běžet pokaždé jinam a prozkoumat neznámé i známé zákoutí Prahy? Je třeba využít vzácné příležitosti, kdy se dá proběhnout i centrem města, které nám absentující turisté dočasně přenechali. Při bloudění pomohou moderní vymoženosti – mapy v telefonu a GPS!

A nemá ten mobil také výborný fotoaparát? Má! Takže lze spojit: pravidelný sport + poznávání Prahy + jistou náklonnost k fotografování – miluji takové kombinace! Prahu jsem za ten půlrok poznal více než za předchozích 30 let. Jaké poznatky mi to přineslo? Centrum je bez turistů krásné, vesměs opravené, ale známky normálního života téměř chybí. Ve vzdálenějších čtvrtích už téměř vymizely průmyslové oblasti a bloky: Karlín, Holešovice, Smíchov, Žižkov … všude řádí developeři.

A co s těmi všemi fotkami dělat? Vzpomněl jsem si na jednu z nejhezčích fotografických pragensií: Pražský chodec s fotografiemi Jiřího Všetečky – tento text Vítězslava Nezvala vyšel také s výběrem fotografií Josefa Sudka. Je to troufalost, ale můžu se alespoň ideově pokusit navázat na tyto mistry. Sice neumělý pokus, ale velmi up-to-date: Místo chodce patří dnes do města běžec, který místo těžkého deskové přístroje (mistr Sudek) nebo středoformátové kamery (mistr Všetečka) má v kapse maličkatý aparát s malými čočkami, ale proklatě chytrou elektronikou.

Pro začátek tedy vybírám tucet fotografií, převedených do stupňů šedé na počest zmíněných mistrů fotografie. Pokračování někdy příště.

Autor je kurátorem Malé galerie vědeckého obrazu, šéfredaktorem Čs. čas. fyz., badatelem a profesorem
(e-mail: jan.valenta@mff.cuni.cz)

Virtuální prohlídka