Gesto

Hesham Malik


výstava probíhá v budově Ke Karlovu 3, 1. patro (chodba vlevo od hlavního schodiště) od 4. 9. do 29. 10. 2023

termín vernisáže bude oznámen později

Gesto

Černá barva je prvním pigmentem, který člověk v pravěku použil, vyrobeným ze směsi dřevěného uhlí a železa - byla začátkem, ale symbolicky představuje i konec. Bílá barva je považována za čistotu, ale bílá je často nějakým způsobem zabarvená, s jemným odstupňováním. Barva je neoddělitelně spjata s dějinami umění. Pro tuto výstavu s názvem "Gesto" v MGVO pracuje umělec Hesham Malik s omezenou barevnou paletou černé, bílé a zlaté. Tvorba s těmito omezeními nutí člověka soustředit se na jiné prvky než na barvu - kompozici, hodnotu, osvětlení a formu. Příkladem obrazů na výstavě jsou abstraktní díla a obrazy lidské postavy.

Obrazy na výstavě "Gesto" odrážejí různorodost etnické příslušnosti, kultury a médií, ale esteticky je spojuje umělecké využití výrazné černé a bílé barvy. To vše při zachování umělcova trvalého zájmu o výrazné barvy, které obvykle používá. Ačkoli člověk často považuje černobílé pojetí za minimální, jako omezenou binární dvojici, pohybem za povrch uměleckých děl často odhaluje nuancované vrstvy složitosti a otázek.

Každé dílo nabízí pohled do spletitých oblastí lidské psychiky a vybízí diváky, aby zpochybnili své vlastní vnímání a vydali se na neprobádaná území mysli. Návštěvník může vstoupit do prostoru a prožít obrazy na stěnách. Výstava "Gesto" v MGVO potrvá od 4. září do 29. října 2023.

O autorovi

Hesham Malik je mezinárodně uznávaný umělec, který se specializuje na moderní současné umění a design. O uměleckou tvorbu se začal zajímat již v mládí. Studoval umění na univerzitě v kanadském Waterloo a specializoval se na umění a design na Parsons School of Design a v Muzeu moderního umění v New Yorku.

Hesham má za sebou více než 100 samostatných výstav a je zkušeným profesionálním umělcem. Zaměřuje se na smyslovou povahu umění a snaží se zobrazovat příběhy lidí a života po celém světě. V roce 2015 byl vybrán newyorským časopisem Art Tour International jako jeden z mistrů současného umění a zároveň byl oceněn královskou rodinou v Dubaji za významný přínos světovému trhu s uměním.

Hesham je dnes celosvětově uznáván za svou významnou iniciativu na podporu a vzdělávání dětí a povzbuzování jejich smyslu pro umění. Otevřenost vůči různým kulturám doplňují přímé zkušenosti z cest, kdy autor pobýval na různých místech mezi různými lidmi (např. v Torontu, New Yorku, Nairobi, Káhiře, Paříži, Bombaji atd.). To autorovi umožnilo míchat různé umělecké formy a vytvářet nové styly a jedinečná umělecká díla.

Webová stránka autora http://www.heshammalik.eu.

Plakát výstavy

Ukázka vystavených obrazů