MatFFyz Expo

1. února 2019 - 2. února 2019

Matfyz na festivalu popkultury PragoFFest

 

Stejně jako v loňském roce je součástí PragoFFestu společný program MFF a FF UK:

Přednášky

Sociální konstrukce reality
1. 2. / 13:00 / 1. extra patro, č. 106 / Fantasy & History / Eva Kyselá (FF UK)
Lze učinit fantastické skutečným? Otázku podstaty reality přenecháme filosofům. Sociologa zajímá nikoliv podstata reálného, ale co považují za reálné obyvatelé společnosti. Situace považovaná za reálnou je totiž reálnou ve svých důsledcích. A tak se fantazie může stát skutečností.

Písmo, paměť a mýtus
1. 2. / 18:00 / 1. extra patro, č. 106 / Fantasy & History / Martin Vlček (FF UK)
Jak se mýty uchovávaly? Písmem? Vyprávěním? Jak vlastně písmo vzniklo a k čemu sloužilo? Pokusíme se stručně shrnout jak počátky písemnictví v rozdílných kulturách, tak specifické způsoby uchovávání posvátných textů. Zabývat se budeme kulturami indoevropskými, semitskými a latinskoamerickými.

Příští stanice Chytrá budoucnost
1. 2. / 20:00 / 1. extra patro, č. 107 / FutureCon + MaelströM / Olga Vlasova, Valery Senichev (FF UK)
Pojďme si společně užít den ve fascinující Smart Realitě. Jak se žije a pracuje ve Smart Světě? Budeme chtít pracovat i v případě zavedení základního příjmu? Jak asi bude vypadat jeden pracovní den v roce 2XYZ? Vítejte na cestě Smart Budoucnosti!

Sítě ohně a ledu
2. 2. / 13:00 / 1. extra patro, č. 106 / Fantasy & History / Tomáš Diviák (FF UK)
Martinova sága Píseň ohně a ledu se vyznačuje komplexní provázaností postav. V přednášce rozkrýváme tuto provázanost pomocí analýzy sítí a zodpovídáme, která z postav je v síti nejaktivnější, která přemosťuje ostatní a obecně jaká je celková struktura vztahů mezi postavami napříč knižní sérií.

Když iontový motor dýchá
2. 2. / 16:00 / 1. extra patro, č. 107 / FutureCon + MaelströM / Jaroslav Kousal (MFF UK)
Kosmické iontové motory sice mají malou spotřebu pohonné látky, ale neobejdou se bez ní. Mohly by fungovat trochu jako letecké náporové motory? Dokázaly by pak družice létat níže než dnes? Přednáška o historii a současnosti vývoje „vzduch dýchajících“ iontových motorů.

Fyzikální podivnosti na YouTube…
2. 2. / 18:00 / 1. extra patro, č. 107 / FutureCon + MaelströM / Věra Koudelková (MFF UK)
…a jak je realizovat. Žárovka svítící bez baterie? Popcorn vyrobený pomocí mobilního telefonu? Motor na volnou energii? Potkáváte na internetu podobná videa? A odhadnete, jak jsou vyrobená? Pohled do zákulisí vybraných "vědeckých nesmyslů" na YouTube.

Stánky

GameDev Lab @ MFF UK
1. 2. / 10:00 – 20:00 / stánek / Jakub Gemrot, Michal Fibich, Martin Strupek, Petr Jaroschy, Jakub Mifek (MFF UK)
Toastovač jako ovladač ke hře nebo UI pro Children of the Galaxy. Jamovky z GDS - co cítí člověk se sociální fobií? Tradiční i nový program z herní laboratoře Matfyzu. Přijďte se ponořit do jiných světů, nadesignovat si vlastní Hearthstone kartu či si zahrát čerstvě nagenerovaný endless runner!

Sci-fyzika
2. 2. / 10:00 – 20:00 / stánek / Věra Koudelková (MFF UK)
Přijďte si užít jednoduché i náročnější pokusy, které ukazují fyziku jinak, než jak ji znáte ze školy. Umíte chodit po vodě? Chcete si vykoupat svůj mobilní telefon? Nebojíte se zahrávat si s neviditelností? Toto a mnohem víc si můžete vyzkoušet u našeho stánku.