Už brzy ve vaší hlavě

1. listopadu 2019

V desítkách kin po celé republice se diváci v těchto dnech setkávají s krátkým filmem, ve kterém se tři osobnosti české kultury vyznávají ze své náklonnosti k matematice, fyzice a informatice.

„Dlouho jsme přemýšleli, jak takové video pojmout. Je to totiž poměrně tenký led. Míra vkusu se dá snadno překročit, což se v minulosti už některým dalším vysokým školám či jejich fakultám stalo,“ vrací se k počátečním obavám proděkan pro PRopagaci MFF UK doc. Martin Vlach. Od prvotní myšlenky k realizaci to proto trvalo více než rok. Nejistotu však postupně vystřídala radost z práce na problému, který není pro fakultu rozhodně typický. Na papíře se rozvíjelo několik verzí, zvažovalo se obsazení a zaznívaly nejrůznější zlepšovací návrhy.

„Nakonec už jsme měli v týmu pocit, že je hotovo a že můžeme oslovit realizátory,“ upřesňuje doc. Vlach. Jenže to byl vlastně jen začátek. Krátký film určený primárně pro kina vyžaduje specifickou obrazovou řeč a vizuální ladění. V tuto chvíli práci převzali odborníci.

Námět filmu, který vznikl v OPMK MFF UK, rozpracovali scénáristé Martin Kopp a Matěj Podzimek, který je nositelem Českého lva za televizní film Dukla 61. „Nejprve jsem měl obavy z námětu na matfyzácké téma, ale tomuto nechybí nápad, nadhled a vtip. Právě ty se na malé ploše rozvíjejí a dotahují nejradostněji,“ uvedl Podzimek.

Ze vzájemných diskusí vykrystalizovalo postupně také definitivní obsazení. „I když je to reklamní spot, shodli jsme se, že osobnosti, které v něm vystupují, by měly mít k našim oborům reálný vztah. Že by své přesvědčení neměly hrát, ale spíše předat,“ doplňuje proděkan pro PRopagaci doc. Vlach. Nakonec v klipu účinkují zpěvačka Debbi, dokumentarista Janek Rubeš a herec Martin Myšička, který je absolventem MFF UK.

Natáčení koordinovala produkční agentura AD Wood, která v minulosti realizovala řadu úspěšných kampaní pro komerční firmy.

„Na jednu stranu to byla běžná práce, pokud jde o to, co se muselo zařídit a realizovat, ale na druhé straně šlo o zajímavý námět a z mého pohledu i zajímavý cíl, kterým je nabídka perspektivního vzdělání,“ přiblížil svůj postoj producent Ctibor Pouba. Natáčelo se několik dní, v prostředích, která jsou hlavním aktérům blízká.

Atmosféru krátkého filmu dokresluje hudba, jejímž autorem je Jan P. Muchow. K nejznámějším pracím tohoto skladatele patří filmová hudba ke snímkům Jedna ruka netleská, Grandhotel, Samotáři a mnoha dalším. Je nositelem čtyř Českých lvů.

„Samozřejmě nedokážeme úplně odhadnout reakci diváků, ale přál bych si, aby je náš klip pobavil. A především, aby se později alespoň někteří z pouhých diváků stali aktivními studenty naší fakulty,“ uzavírá doc. Vlach.

Filmový „coming out“ tří statečných chce zároveň bojovat s tradovaným mýtem, že k veřejné známosti či slávě jaksi přirozeně patří odpor k matematice, fyzice nebo informatice. Rozhodně to není pravda, jak vás přesvědčí Matfyz už teď ve vašem kině a možná už brzy ve vaší hlavě.

Námět: Luboš Veverka
Scénář: Matěj Podzimek, Martin Kopp