Studenti Matfyzu bodovali na mezinárodní fyzikální soutěži

4. ledna 2021

Dva týmy posluchačů Matfyzu uspěly v sedmém ročníku mezinárodní fyzikální soutěže PLANCKS. V konkurenci dalších 27 týmů z 16 zemí se jim podařilo vybojovat druhé a čtrnácté místo.

PLANCKS (Physics League Across Numerous Countries for Kick-ass Students) je mezinárodní týmová soutěž v řešení úloh z teoretické fyziky, která se každoročně koná v jednom vybraném evropském městě. V pořadí již sedmý ročník studentské soutěže měl původně proběhnout na jaře v Londýně, kvůli pandemii koronaviru byl však přeložen na konec roku a přesunut do virtuálního prostoru.

Charakter akce ovšem zůstal zachován a stejně tak i vysoká konkurence a náročnost úloh. Soutěžící z řad studentů bakalářských a magisterských oborů se museli popasovat s devíti problémy, které pro ně připravili odborníci z několika britských univerzit. Na jejich řešení měli celkem pět hodin.

Druhé místo a pomyslnou stříbrnou medaili vybojoval tým FYKOS ve složení Matěj Mezera, Jáchym Bartík, Jozef Lipták a Václav Mikeska. Tým Pivorum ve složení Jakub Dolejší, Marek Liška, Václav Miřátský a Vladislav Wohlrath v soutěži obsadil čtrnácté místo.

Akce probíhala ve dnech 11. – 13. prosince a její součástí byly také fyzikální přednášky a diskuse s kvantovými fyziky, kteří pracují v průmyslu.

Příští, osmý ročník soutěže se měl konat v portugalském Portu, již teď je ale rozhodnuto, že se uskuteční opět online. Tým FYKOS v něm hodlá obhájit medailovou pozici.

FYKOS