Profesor Hajič získal výzkumnou podporu Donatio Universitatis Carolinae

7. dubna 2022

Profesor Jan Hajič z Ústavu formální a aplikované lingvistiky MFF UK převzal včera z rukou rektorky Mileny Králíčkové prestižní ocenění Donatio Universitatis Carolinae. Výzkumná podpora ve výši jednoho milionu korun je pravidelně udělována osobnostem, jež mimořádně přispívají k odborné prestiži Univerzity Karlovy.

Profesor Hajič je mezinárodně uznávaným odborníkem v oboru počítačové lingvistiky – ve zpracování přirozeného jazyka matematickými metodami, které se uplatňují například ve strojovém překladu, ale i v jiných oblastech vyžadujících práci s textem a komunikaci člověka s počítačem.

Působí v Ústavu formální a aplikované lingvistiky (ÚFAL) na Matematicko-fyzikální fakultě UK, kde je hlavním koordinátorem digitální výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ. Tam vzniká mnoho jazykových nástrojů a softwarů, o něž mají zájem i komerční subjekty, včetně těch největších, jako jsou Google či Microsoft. Vědecké výstupy týmu prof. Hajiče se daří úspěšně přenášet do praxe prostřednictvím licencí ke komerčnímu využívání těchto softwarových řešení pro analýzu a zpracování jazyka. Vyzdvihnout lze kupříkladu automatický překladač, který v soutěžích poráží konkurenční programy a vyrovná se i profesionálním překladatelům. V reakci na aktuální situaci vědci nedávno vyvinuli i jeho česko-ukrajinskou verzi.

Profesor Hajič se také dlouhodobě podílí na tvorbě českých jazykových korpusů, které svým zpracováním patří k nejlepším na světě. Uznání vědecké komunity se odráží mimo jiné v řadě ocenění, jichž je nositelem, a také v jeho umístění na mezinárodním žebříčku Top Computer Science Scientists v loňském roce.

Výzkumnou podporu Donatio Universitatis Carolinae převzal prof. Hajič – a čtyři další vědecké osobnosti UK – včera v prostorách Velké auly Karolina při příležitosti slavnostního zasedání připomínajícího 674. narozeniny Univerzity Karlovy.

Podle magazínu Forum; foto: Vladimír Šigut