Pozvánka: Chotěboř plná fantazie

22. června 2015
Matfyz se do Chotěboře na nejpopulárnější český festival fantastiky podívá i letos. Programová linie MatFFyzExpo přinese létající drony, efektní fyzikální pokusy i nelítostné souboje umělých inteligencí.

Festival fantazie 2015 připadá na 1. – 12. července. Letos to bude kulatý 20. ročník a právě při této příležitosti se pořadatelé rozhodli prodloužit trvání festivalu z loňských deseti dnů na dvanáct. Návštěvníci se tak mohou těšit na rozšířený program, více přednášek, workshopů a soutěží.

Festival každoročně zve tuzemské i zahraniční hosty – představitele známých filmových a seriálových postav, herní a literární hosty i vědce. Pro 20. ročník byla zatím potvrzena účast herců Paula McGilliona a Davida Nykla ze seriálu Stargate Atlantis, přijede také výtvarník Philippe Coriat, mimo jiné tvůrce několika festivalových plakátů.

Matfyz se Festivalu fantazie zúčastní již potřetí. Programovou linii MatFFyzExpo pro letošní rok vytvořil ve spolupráci s Filozofickou fakultouFakultou tělesné výchovy a sportu. Společně osloví návštěvníky festivalu pestrou nabídkou témat z oborů informatiky, fyziky, ale i jazyků, historie nebo medicíny.

Přednášky MatFFyzExpo

Kde voda teče do kopce (MFF)
Chaos (MFF)
Astronomie ve sci-fi: Věda nebo fikce? (MFF)
Erupce, která změní svět (MFF)
Hledá se život ve sluneční soustavě (MFF)
Kybernetická bezpečnost pro všední den (MFF)
Droni jako zábavní společníci (MFF)
Software bez chyb: realita či fikce? (MFF)
Daedalus po 37 letech (MFF)
Není vakuum jako vakuum (MFF)
Ruský folklórní epos a mytologie (FF)
Loki v kontextu staroseverské mytologie (FF)

Přednášky z linie MatFFyzExpo budou probíhat od 1. do 11. července. Jejich přesné rozvržení v čase a prostoru najdete v programu festivalu (kompletní program MatFFyzExpo se spolu se stručnými anotacemi na webu FF objeví v průběhu tohoto týdne).

Nedílnou součástí MatFFyzExpo budou také stánky. Ty nabídnou zážitky, na které si návštěvníci budou moci přímo sáhnout. Zalétat si s dronem, otestovat ovládání počítače s pomocí haptického zařízení (využívá se při hraní počítačových her i v medicíně), zahrát si hru Czechoslovakia 38–89 a vyzkoušet všechny další matfyzácké gadgety. Na rozdíl od předchozích let budou stánky na festivalu od 2. 7. až do konce festivalu, a to každý den jiný.

Stánky MatFFyzExpo

Počítačová grafika v biologii a medicíně (MFF)
Hry z dílny Matfyzu (MFF)
PogamutCup 2015 (MFF)
Létající a skákající droni (MFF)
Haptické ovládání počítače (MFF)
Sci-fi(y)zika – neobvyklé fyzikální experimenty (MFF)
PogamutCup 2015 – Finals (MFF)
Počítačová hra Czechoslovakia 38–89 (MFF a FF)
Jazyky vládnou světu! (FF)
Tělesná kondice a zdatnost (FTVS)

Festival bude i letos hostit finále turnaje botů Pogamut Cup. Souboje umělé inteligence se odehrávají v hráčům PC her dobře známém prostředí Unreal Tournament 2004. Soutěžního finále se může s vlastním botem zúčastnit každý, kdo se prostřednictvím webových stránek Pogamutu přihlásí do 21. 6. Boti se na Festivalu utkají v sobotu 4. 7.

Těšíme se na viděnou za měsíc v Chotěboři!

- OMK -