Petrof Piano Trio okouzlilo plným zvukem

5. května 2016
Po delší době opět vynikl v refektáři zvuk koncertního křídla. Dalšího z řady fakultních koncertů se brilantně ujalo Petrof Piano Trio.

Po delší době opět vynikl v refektáři zvuk koncertního křídla. Dalšího z řady fakultních koncertů se brilantně ujalo Petrof Piano Trio.

Klavíristka Martina Schulmeisterová byla možná trochu překvapena, že na trio v sále čeká koncertní křídlo rezidenční značky souboru, tedy Petrof. Rozhodně však dokázala zcela využít jeho krásného zvuku ve všech skladbách, které v průběhu večera zazněly. Zejména závěrečné Rachmaninovo Elegické trio č. 1 g moll vytvořilo za soumraku padajícího nad Malostranským náměstím mimořádnou atmosféru.

Jistě se o to zasloužili také houslista Jan Schulmeister, zakládající člen Wihanova kvarteta, a violoncellista Kamil Žvak. Dokonalý souzvuk jejich nástrojů vynikl zejména v jemném dialogu Schumannových Čtyř kánonických kusů pro klavírní trio (op. 56). Posluchači měli místy dojem, jako by hrálo mnohem početnější těleso. Členové souboru totiž dokonale vnímali akustiku refektáře a dokázali s přehledem využít jejích předností též při interpretaci skladeb Josefa Suka (Elegie pro klavírní trio, op. 23) a Leoše Janáčka (Klavírní trio z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty).

Nadšený závěrečný potlesk plného sálu předcházel přídavku koncertu, také z pera Roberta Schumanna. Znovu se potvrdilo, že repertoár klasické hudby je prakticky nevyčerpatelný a v oblasti interpretačního pojetí vytváří neustále nový prostor pro překvapivé a působivé zážitky. Celkový dojem z koncertu ještě podtrhlo nově instalované osvětlení scény.

Další fakultní koncert, před prázdninami poslední, připadá na 31. května. Registrace bude spuštěna v polovině měsíce.

– OMK –