Partnerství Matfyzu a Znovínu zraje dál

20. října 2021

Minimálně další tři roky bude pokračovat spolupráce Matfyzu a společnosti Znovín Znojmo. Zástupci obou subjektů v říjnu potvrdili prodloužení memoranda o partnerství.

Společnost Znovín Znojmo, tradiční výrobce moravských vín, je oficiálním partnerem Matfyzu od roku 2015. V rámci spolupráce byla před necelými šesti lety na trh uvedena speciální edice vín πnot ~ 3,14.

Fakultní vína, inspirovaná známou matematickou konstantou a připravená speciální technikou kryomacerace, se od té doby těší velké oblibě jak u veřejnosti, tak mezi profesionálními znalci.

Pinoty neboli Rulandské, které vznikají ve sklepích Znovínu v Jaroslavicích na Znojemsku, získaly řadu cen na domácích i mezinárodních vinařských přehlídkách. Naposledy je letos v září ocenila porota prestižní soutěže Mondial des Pinots, která se konala ve švýcarském Sierre. Zlatou medaili si z této přehlídky odneslo Rulandské šedé ročníku 2019 z vinice Dívčí vrch ve Strachoticích.

„Vína mají matematickou přesnost – jsou chuťově vyladěná co do obsahu cukru, kyselin i alkoholu. Dle mého názoru mezinárodním komisím, ať už v Americe nebo v Evropě, chutná i příjemný projev Pinotů. Pinot je mezinárodní název odrůdy, u nás se prodává pod názvem Rulandské. Ještě před 30 lety u nás nesly Pinoty název Burgundské, které sem v době, kdy se zakládala univerzita, přivezl Karel IV.,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro Matfyz.cz ředitel Znovínu Ing. Pavel Vajčner.

Spolupráce znojemského vinařství a Matematicko-fyzikální fakulty bude pokračovat minimálně do listopadu roku 2024.

OPMK; foto: Znovín Znojmo, Association VINEA