Nový podcast Českého rozhlasu přibližuje dětem fyziku

22. ledna 2024

Český rozhlas uvedl novou podcastovou sérii Superhrdinka, která dětským posluchačům zábavnou formou ukazuje vybrané zajímavosti ze světa fyziky. Na vzniku vzdělávacího projektu se podíleli pracovníci Katedry didaktiky fyziky MFF UK.

Pětidílná série vznikla jako vzdělávací podcast pro Rádio Junior, stanici Českého rozhlasu, která se věnuje dětskému publiku. Vypráví příběh dvanáctileté Alex, která zažívá podivné období. Jeden den má obrovskou sílu, jindy umí lézt po zdech, další den se umí zmenšit, pak zas slyší vysokofrekvenční zvuky nebo vidí tepelné stopy. Každý den zažívá různá dobrodružství, někdy se jí její superschopnost hodí, ale jindy je spíš na obtíž.

Podcast Superhrdinka je určen žákům prvního stupně základní školy. Kromě pohádkového audia jsou součástí projektu také doprovodné vzdělávací materiály, zábavné experimenty a kvízy, které vytvořili dr. Jitka Houfková a doc. Vojtěch Žák z Katedry didaktiky fyziky MFF UK. Malí posluchači mohou jejich prostřednictvím otestovat například vlastní sílu pomocí experimentu s vajíčkem, prozkoumat, jak vypadají různé předměty pod mikroskopem, nebo zkusit, jaké frekvence slyší, a jaké už se lidskému sluchu vymykají.

„Podcast si „nehraje“ na školu, ale měl by přispět k tomu, aby se děti do školy na fyziku, která většinou přijde v šesté třídě nebo v primě, těšily. A pak je na nás, učitelích, abychom to jejich těšení využili a probouzeli jejich další zvědavost a zájem o svět kolem nás. Kdo porozumí trochu víc světu, ve kterém žijeme, má snad větší šanci cítit se v něm bezpečněji a může mít i větší odvahu ho zlepšovat, nejen pro sebe, ale i pro ostatní,“ doplňují spolutvůrci pořadu dr. Jitka Houfková a doc. Vojtěch Žák.

Celá podcastová série včetně doplňujícího didaktického obsahu je od úterý dostupná na webu Rádia Junior. Podcast je možné poslouchat také v aplikaci a na webu mujRozhlas nebo v dalších podcastových aplikacích.

OPMK, úvodní grafika Anna Císlerová