Ministr školství ocenil dr. Irenu Dvořákovou za přínos české pedagogice

22. září 2023

Významné osobnosti české pedagogiky převzaly minulý týden v prostorách Senátu Medaile MŠMT. Nejvyšší tuzemské ocenění v oblasti vzdělávání a výchovy letos získala také dr. Irena Dvořáková z Katedry didaktiky fyziky MFF UK.

Dr. Irena Dvořáková převzala medaili MŠMT (foto: MŠMT)

Doktorka Irena Dvořáková zasvětila svůj profesní život výuce fyziky a matematiky na základní škole, kde 30 let umožňovala žákům skrze tyto předměty poznávat svět kolem nás. Dodnes se věnuje přípravě budoucích učitelů fyziky na Katedře didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Je propagátorkou a nositelkou zejména aktivizačních výukových metod jako je badatelství, konstruktivismus a experimentování. Je spoluautorkou a v současné době i vedoucí projektu Heuréka, jehož cílem je ukázat učitelům způsob výuky, při němž fyzika není pro děti strašákem. Je rovněž obsahovou garantkou a metodičkou projektu Elixír do škol. Práce Ireny Dvořákové má zprostředkovaně dopad na více než 300 tisíc žáků v celé České republice.

Medaile MŠMT se udělují za významnou pedagogickou, výchovnou, vědeckou nebo uměleckou práci, dlouhodobé a vynikající působení v resortu školství nebo za mimořádně záslužný čin při zajišťování a zlepšování podmínek pro výchovu a vzdělávání v České republice. Medaile se udělují ve dvou stupních, a sice 1. stupně (stříbrná) a 2. stupně (bronzová). V prostorách Senátu si letos ocenění převzalo 35 osobností, kterým medaile předal ministr školství Mikuláš Bek.