Matfyz uprostřed fantazie a her

4. února 2014
Mezi rejem fantasy a sci-fi se připomněla s experimenty i počítačovými hrami také MFF UK. Kouzla fyziky a virtuálních světů nadchla stovky návštěvníků.

PragoFFest je pro dospělé místem, kde se mohou odpoutat od reality a chvíli nerušeně snít, pro děti pak nekonečnou studnicí fantazie, která přímo svádí k nejrůznějším hrám. Festival popkultury zaměřený především na sci-fi, fantasy a počítačové hry doplnil v letošním roce také program Matematicko-fyzikální fakulty UK s názvem Matfyz Expo.

U stánků prezentujících zajímavé fyzikální pokusy a trendy v oblasti virtuální reality včetně umělé inteligence bylo neustále plno. Znovu se ukázalo, že fantazie a věda mají mnoho společného. Obě dokáží nadchnout a vytvořit příjemný pocit z poznávání jen s tím rozdílem, že prostřednictvím fantazie poznáváme sebe sama, prostřednictvím vědy pak okolní svět.

Pokusy s laserem, vakuem nebo vysokofrekvenčními proudy tak mnohdy lákaly pozornost kostýmovaných fanoušků, kteří na PragoFFestu hrdě vyjadřovali svoji příslušnost k určité žánrové subkultuře. Obdobný byl zájem o souboj umělé inteligence Pogamut Cup nebo prezentaci výukových her, na nichž se fakulta podílela. Návštěvníky zaujala také prezentovaná spolupráce s Prague Game Studios na vývoji umělé inteligence pro chystanou hru se středověkou tematikou.

Motivované publikum potěšilo také přednášející doc. Štěpána Holuba a dr. Jaroslava Kousala, kteří v rámci doprovodných programů přiblížili zajímavé matematické principy a vymezili reálně termín oběžná dráha.

V dalších sálech pak probíhalo představení novinek z oblasti počítačových her a prezentace nových technologií z této oblasti. Organizátoři však nezapomněli v připojeném muzeu videoher ani na zajímavou minulost oboru.

Festival, který probíhal v Modré škole v Praze Hájích od 31. 1. do 2. 2. 2014, patří do rodiny Festivalu fantazie, jehož se MFF UK účastnila v loňském roce. Všichni doufáme, že se z návštěvníků této akce časem stanou studenti fakulty, kteří svoji fantazii využijí při studiu a případné vědecké práci.

- OMK -