MatFyz se představil na Festivalu fantazie

16. července 2013
Na Festivalu fantazie, velkém srazu fanoušků fantastiky konaném v Chotěboři, letos nechyběl ani Matfyz. Několika tisícovkám účastníků se představil v celé řadě přednášek, pokusů, počítačových her a dalších atrakcí.

Na Festivalu fantazie, velkém srazu fanoušků fantastiky konaném v Chotěboři, letos nechyběl ani Matfyz. Několika tisícovkám účastníků se představil v celé řadě přednášek, pokusů, počítačových her a dalších atrakcí.

Festival fantazie je největší popkulturní přehlídkou v ČR. Jako tradičně i letos proběhl v Chotěboři na začátku letních prázdnin, od 28. 6. 2013 do 7. 7. 2013, za účasti zahraničních hostů a přilákal především mladé fanoušky. Letos na festivalu nechyběli ani zástupci Matfyzu. Během prvního víkendu festivalu měli účastníci možnost navštívit stánky Matfyz Expo a po celou dobu festivalu sledovat poučné a zábavné přednášky o fyzice, matematice či informatice.

Posluchači se například mohli dozvědět, jak se současná fyzika dívá na možnosti cestovat větší rychlostí než rychlostí světla nebo na cestování v čase – kupodivu tyto myšlenky zcela nezavrhuje, i když k jejich realizaci je většinou potřeba nějaká „exotická“ hmota nebo energie, kterou rozhodně není snadné získat. Mnohem snadnější je získat kapalné hélium, ale jeho fascinující vlastnosti a možnosti využití si se sci-fi povídkami v ničem nezadají. A protože sci-fi literatura je také plná výkonných superpočítačů, umělé inteligence a androidů, na další přednášce se návštěvníci mohli dozvědět, jak vypadají složité softwareové systémy v dnešní praxi, nebo jak je možné zajistit, že neobsahují programátorské chyby.

K vidění byl například živý i virtuální myší mozek a odvážlivci si zkusili zalétat s kvadrokoptérou. Byla představena unikátní počítačová hra pro výuku dějepisu Czechoslovakia 38–89 a akční závodní hra MotorDead vyvinutá studenty Matfyzu na téměř profesionální úrovni. Dále byla přichystaná termokamera, návštěvníci se mohli vypravit do nejtemnějšího zákoutí matematiky – teorie množin – anebo zjistit, jak funguje stroj času. Nechyběla přednáška o šifrování, matematice za hrou Dobble, ani 3D tiskárna vyrábějící nejen loga StarGate či simulátor pivovaru vyvinutý na Matfyzu a doprovozený odbornou degustací piva.

Mnohé technologické divy a vědecké záhady, které autoři sci-fi předkládají, jsou už dnes na Matfyzu předmětem výzkumu. Bohatě navštívené přednášky i stánky Matfyz Expo je představily mladé generaci. Návštěvníci odcházeli spokojení a jistě se budou těšit, že Matfyz dorazí do Chotěboře i příští rok.

- Cyril Brom, Martin Děcký -

Více foto..

VIDEO reportáž