Matfyz navázal spolupráci s DZA
Německé centrum pro astrofyziku (DZA) se v Görlitz rozvíjí postupně od roku 2021. Ambiciózní vědecký program má podpořit rozvoj Saska a celého regionu po skončení těžby uhlí. Partnerem DZA se v polovině května stal také Matfyz.
Zájem o vědeckou spolupráci deklarovalo 16. května 2025 v Lužickém semináři hned několik významných vědeckých institucí ČR. Vedle Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy se podpisem bilaterálních dohod ke spolupráci s DZA přihlásila Akademie věd ČR, Astronomický ústav AV ČR a Fyzikální ústav AV ČR, který navázání kontaktů inicioval a inspiroval k této aktivitě další české výzkumné instituce. Dále se zapojily Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT a Fakulta elektrotechnická ČVUT.
Německou stranu reprezentoval ředitel DZA prof. Günther Hasinger, za Matfyz se akce zúčastnili proděkan pro fyzikální sekci doc. Jiří Pavlů, doc. Ladislav Šubr (AÚUK) a dr. Vojtěch Witzany (ÚTF).
„Karel IV., který usiloval o rozvoj vzdělanosti v našich zemích, postavil ve své době v Praze most, aby k sobě měli lidé blíže. Podpis dohody s DZA vytváří další most, který usnadní vědeckou spolupráci v rámci celého regionu a sblíží vědce z ČR a Saska. Věřím, že zajímavé příležitosti využijí doktorandi naší fakulty, a těším se na všechny společné projekty,“ uvedl při podpisu dohody doc. Pavlů.
DZA představuje významnou výzkumnou infrastrukturu a od počátku počítá s intenzivními národními i mezinárodními spolupracemi. Kromě pražských vědeckých institucí tak bude rozvíjet další programy s výzkumníky z Wroclawi nebo Drážďan. Činnost DZA se opírá o německý zákon z roku 2020, který si klade za cíl strukturální posílení uhelných regionů v souvislosti s utlumováním těžby.
Rozvoj bilaterálních vědeckých spoluprací podporují také příslušná ministerstva spolkové země Sasko a ČR.
OPMK