Matematici pokřtili Bolzanovu posluchárnu

29. října 2019

Největší posluchárna karlínské budovy se po třiceti letech dočkala kompletní rekonstrukce. Moderní a funkční prvky se v ní snoubí s uměleckou estetikou.

Zrekonstruovaná posluchárna K1 se studentům a pedagogům v Karlíně otevřela na počátku nového akademického roku. Její předchozí podoba pocházela z konce 80. let. Od té doby až do letošního léta neprodělala zásadnější změnu dispozic.

Podle doc. Mirko Rokyty, proděkana pro matematickou sekci, která v karlínské budově sídlí, si učebna o rekonstrukci již delší dobu říkala: „V posledních letech jsme sice instalovali nový podhled, klimatizaci, wifi atd., ale například dřevěné lavice a stoly začaly pomalu dosluhovat, objevovaly se v nich praskliny a třísky.“ Lépe na tom nebyla ani původní podlahová krytina, do které zatékala vlhkost z úklidů.

Rekonstrukce probíhala během letních měsíců podle návrhu architekta Ing. Jana Jaroše. Obnovou prošlo vše kromě tabulí. Odstraněny byly staré lavice i stoly, podlahová krytina, změnila se dispozice „schodovité“ konstrukce pod novou podlahou a lavicemi. Nejdůležitější změnou z pohledu posluchačů jsou nové sklápěcí polstrované sedačky a stoly s pracovní plochou větší, než byla původní. Samozřejmostí je moderní zvuková a obrazová technika.

Posluchárnu také zdobí šest nových grafik s portréty Bernarda Bolzana a motivy jeho práce. Pro daný prostor je vytvořil akademický malíř Zdeněk Netopil. Umělec se v nich snažil proniknout do myšlení matematiků. „Nikdy jsem na podobné téma netvořil, ale ohromně mě to bavilo a troufám si říct, že také posunulo. Dozvěděl jsem se o matematice spoustu zajímavých věcí,“ říká autor obrazů. Na slavného matematika odkazuje také nový název Posluchárna Bernarda Bolzana.

Učebna, jejíž rekonstrukce vyšla na zhruba tři miliony a byla hrazena převážně z projektu OP VVV „Podpora rozvoje studijního prostředí na Univerzitě Karlově“, slouží – stejně jako doposud – především pro větší přednášky a semináře, případně pro besedy a další setkání. „Šlo nám o to, aby se v posluchárně daly realizovat všechny aktivity, které mají karlínští zaměstnanci a studenti na mysli, a které souvisejí s vědou a výukou. Patří mezi ně například i přenosy přednášek z poslucháren jiných budov MFF či jiných vysokých škol,“ dodává doc. Rokyta.

OPMK