Kariérní veletrh MFF UK představil studentům možnosti uplatnění

4. května 2022

Minulý týden se na Matfyzu uskutečnil první ročník kariérního veletrhu Dny firem. Na dvoudenní akci se studentům představily téměř čtyři desítky společností z různých odvětví průmyslu.

Pracovní nabídky, letní stáže, tréninkové programy, studentské projekty – nejen tyto možnosti spolupráce mohli minulý týden probrat studenti a zástupci firem na prvním a jediném kariérním veletrhu pořádaném Matematicko-fyzikální fakultou. V budově Impakt v pražské Troji se během dvou dnů vystřídalo celkem 39 tuzemských a mezinárodních společností působících v oblastech, jako jsou informační technologie, energetika, bankovnictví, automobilový či herní průmysl.

„S Matfyzem spolupracujeme dlouhodobě. Máme hodně zaměstnanců, kteří na Matfyzu učí anebo Matfyz vystudovali. Studenti u nás také dělají diplomky a bakalářky,“ uvedl Petr Hodač z nadnárodní společnosti SUSE LINUX, která produkuje známé linuxové distribuce openSUSE či SUSE Linux Enterprise. U stánku „zeleného chameleona“, kterého má firma ve znaku, se od rána tísnily desítky studentů. „Se studenty se bavíme o tom, co práce u nás obnáší, co by měli umět a co se naopak ještě budou muset doučit. Uchazeč by měl umět programovat v C nebo C++ či dalších jazycích. Naše firma má tři tisíce zaměstnanců a lidé z Matfyzu patří mezi ty nejerudovanější,“ říká Hodač.

O pár metrů dál potvrzuje jeho slova také Daniel Němec, marketingový manažer firmy SCS Software: „Pracuje u nás několik absolventů Matfyzu a jsou to jedni z našich nejlepších programátorů.“ Herní vývoj, na který se firma SCS Software specializuje, podle něj mladé lidi láká. „Návštěvníci se u našeho stánku hodně zastavují, většinou jsou to studenti, kteří mají před sebou ještě několik let studia, takže jim nabízíme stáže nebo exkurze. Doufáme, že s některými z nich navážeme i dlouhodobější spolupráci,“ dodává zástupce společnosti, která má na svém kontě úspěšné počítačové hry American Truck Simulator a Euro Truck Simulator.

Smyslem Dnů firem je umožnit studentům navázat již během studia kontakt s praxí a představit jim možnosti uplatnění v oborech, které se na Matfyzu studují. Pro vystavovatele je to zase jedinečná příležitost, jak ulovit mladé talenty, o které je na trhu práce trvale velký zájem. I proto se většina firem snažila studenty na veletrhu zaujmout nejen nabídkami práce, ale také formou své prezentace.

„Chci zjistit, jaké mám možnosti, kde všude můžu pracovat, a taky bych si tu ideálně chtěla najít nějaký part time job na léto a případně i dlouhodobější práci. Nejvíce mě zaujala firma Mews, která vyvíjí hotelový software. Líbil se mi produkt, který dělají, a navíc se u jejich stánku dalo vyhrát lego,“ uvedla s úsměvem jedna z návštěvnic.

Většina z oslovených studentů si z akce odnášela několik kontaktů na potenciální budoucí zaměstnavatele. „Jsem v prvním ročníku na informatice a chtěl bych získat nějaké zkušenosti z praxe. Vyplnil jsem jeden kontaktní formulář a taky jsem si vzal několik vizitek. Určitě bych chtěl získané kontakty využít,“ zhodnotil účast na veletrhu student Adam Červenka.

Dny firem se na Matfyzu uskutečnily ve dnech 27. a 28. dubna. Katalog všech vystavovatelů a bonusové firemní prezentace budou pro studenty a zaměstnance Matfyzu dostupné po celý zbytek roku na webových stránkách veletrhu. Informace o dalším ročníku budou zveřejněny v prosinci roku 2022.