Grand Prix Junior za inovativní palivový článek

18. května 2018

Tým studentů profesora Vladimíra Matolína získal ocenění v soutěži Grand Prix Junior pořádané v rámci veletrhu FOR INDUSTRY. Vítězství si vysloužil za vývoj vodíkového palivového článku určeného pro pohon dronů.

Mezinárodní veletrh FOR INDUSTRY každoročně upozorňuje na trendy a technologické novinky ze světa průmyslu. Ty nejlepší potom odměňuje cenou Grand Prix. Odborná porota letos poprvé vybírala také nejlepší projekty studentů středních a vysokých škol.

Jedno z ocenění Grand Prix Junior si odnesl pětičlenný mezinárodní tým tvořený studenty a stážisty z MFF UK. Skupina vedená Mgr. Peterem Kúšem z Katedry fyziky povrchů a plazmatu na veletrhu prezentovala svůj prototyp 70W vodíkového palivového článku určeného pro pohon dronů. Ten využívá unikátní technologii nanostrukturovaného tenkovrstvého katalyzátoru s minimálním obsahem drahé platiny. Odbornou porotu zaujal zejména celkový koncept, způsob výroby a realizace prototypu.

Podle autorů jde o ekologický, vysoce účinný typ pohonu s výborným poměrem „výkon/hmotnost“. Minimální množství platiny použité v katalytických vrstvách rovněž snižuje míru nákladů na jednotku. Při výrobě byla použita řada moderních technologií jako 3D tisk, CNC laserové řezání, CNC ultrazvukové sprejování či magnetronové naprašování. Právě propojení nejnovějších technologií zaručuje vysokou míru automatizace výroby.

MFF UK se letošního ročníku FOR INDUSTRY zúčastnila poprvé také v roli partnera a spoluautora doprovodného programu. Zástupci fakulty se ujali několika přednášek na téma uplatnění absolventů v praxi, kariérního poradenství na vysokých školách v ČR a péče o talentovanou mládež na MFF UK.

– OPMK –