FYKOSí Fyziklání: výsledky

18. února 2014
V minulém týdnu proběhla na MFF UK fyzikální soutěž pro základní a střední školy Fykosí Fyziklání, na níž se sešlo 74 týmů z celé ČR.

Jak už je posledních pár let dobrým zvykem, proběhlo i letos FYKOSí Fyziklání. Pro toho, kdo by snad nevěděl, jedná se o fyzikální týmovou soutěž pro středoškoláky, kteří v časovém limitu tří hodin postupně řeší různé zajímavé úlohy. Za úspěšně vyřešené úlohy jsou přidělované body, dle nichž se určuje výsledné pořadí v dané kategorii. I tentokrát se o přípravu a řízení celé akce postarali organizátoři Fyzikálního korespondenčního semináře MFF UK (FYKOS), pod záštitou MFF UK.

Samotná soutěž započala přesně v 10:20 dne 14. 2. 2014. Týmy se pustily do příkladů usazeny v lavicích učeben Ústavu matematiky a Ústavu fyziky MFF. Celkově se Fyziklání zúčastnil úctyhodný počet 74 týmů, rozdělených podle věku soutěžících v jednotlivých týmech do tří kategorií. Nejvíce soutěžící potrápila úloha zkoumající počet atomů izotopů vodíku v těle, nesnadné byly také příklady na určení síly, kterou spodek šroubu tlačí při zarývání na materiál, či výpočet celkové práce dělníků při výstavbě stupňovité pyramidy.

Přesto si však mnohé týmy s těmito náročnými úlohami poradily. Vynikající fyzikální formu z loňského ročníku potvrdily zástupci slovenských gymnázií, neboť celkové vítězství (a tedy i 1. místo v kategorii A) ukořistil tým „Pozitróny, GĽ. Štúra Trenčín“ z Gymnázia Ľudovíta Štúra v Trenčíně, následován družstvem „Fyzici GVBN“ z G V. Nedožerského (které obsadilo 1. místo v kategorii B). V kategorii C se vítězem stal tým GYMTRI z Gymnázia Třinec (celkové 18. místo).

Medailisté se i tento rok dočkali hodnotných cen, které jsou pokaždé velkým lákadlem. Díky příjemné atmosféře a možnosti si zábavnou formou prohloubit fyzikální vlastnosti lze do nadcházejících ročníků doufat, že soutěžící zachovají přízeň této netradiční soutěžní akci a budou se vypravovat do Prahy za Fyzikláním i nadále.

Kategorie A:

1. Pozitróny (z Gymnázia Ľudovíta Štúra v Trenčíně)
  2. Truhla (z Gymnázia a ZŠ J. G. Jarkovského v Praze)
  3. Budulínci (z Gymnázia J. Škody, Gymnázia Přerov a Gymnázia Kojetín)

(Mezi 2. a 3. týmem v kategorii A ovšem rozhodl pouze los.)

Kategorie B:

1. Fyzici GVBN (z Gymnázia V. Nedožerského)
  2. Růžoví poníci (z Gymnázia, Mostecká, Chomutov a SPŠ a SOŠGS Most (celkové 6. místo)
  3. Lípáci z Gymnázia Česká Lípa (celkové 10. místo).

Kategorie C:

1. GYMTRI (z Gymnázia Třinec, celkové 18. místo)
  2. Gymnázium Havlíčkův Brod (z Gymnázia Havlíčkův Brod, celkové 20. místo)
  3. Gymlovo Masters (z Gymnázia Lovosice a Gymnázia Jana Keplera, celkové 25. místo

Všem výhercům gratulujeme!

- Tomáš Havelka -