Fantastické Expo

2. července 2014
V pátek 27. 6. naložili členové týmu MATFFYZ Expo 3D tiskárnu, drony a všechny další pomůcky a vyrazili k Chotěboři, aby předvedli, že Matfyz má ve světě fantastiky své pevné místo.

V pátek 27. 6. naložili členové týmu MATFFYZ Expo 3D tiskárnu, drony a všechny další pomůcky a vyrazili k Chotěboři, aby předvedli, že Matfyz má ve světě fantastiky své pevné místo.

Na místě je krátce po poledni přivítaly zatím ještě tiché budovy, které čekaly, až je naplní fanoušci sci-fi, fantasy, hororu a dalších žánrů. Pouze festivalové transparenty a pobíhající organizátoři v oranžových tričkách singalizovali, že tady za pár hodin odstartuje největší festival popkultury v Čechách.

Stánkům MATFFYZ Expa vyčlenili pořadatelé prostor ve dvou sálech a jedné přednáškové místnosti. Stanoviště dronů umístili ven, aby létajícím robotům umožnili pořádný rozlet. Přípravy expozice provázelo pár drobných obtíží, se kterými si ale vystavovatelé hbitě poradili, a o čtvrté hodině byly všechny experimenty připraveny na první návštěvníky.

Kouzla a čáry s Matfyzem

Jako první se z matfyzáckého Expa představily stánky s fyzikálními pokusy, geometrickými hrátkami a dalšími „kouzly“. Během prvních hodin festivalu přitáhly stánky pozornost mnoha desítek návštěvníků. Ti si zvídavě prohlíželi složitá prostorová tělesa, jejichž těžiště byla jinde, než se na první pohled zdálo, pomocí podtlaku zvětšovali pěnové bonbony do neúnosných rozměrů nebo se divili, proč magnetu vhozenému do duté tyče trvá tak dlouho, než vypadne ven.

Přednáškový program odstartoval v sobotu výkladem doc. Jindřicha Bečváře o tom, jak dávnověký myslitel Aristarchos uvažoval o rozměrech Země, Měsíce a Slunce. Posluchači se dozvěděli, že to sice myslel dobře, ale jeho představy tak úplně neodpovídaly realitě.

V přednáškové místnosti MATFFYZ Expa začínal téměř každou hodinu nový program s novým tématem. Diváci cestovali časem, zkoumali řešení nejrůznějších hlavolamů a diskutovali o hlasových asistentech. Neděle přinesla přednášky Filozofické fakulty, které se věnovaly mimo jiné dílu J. R. R. Tolkiena.

Příznivci umělé inteligence byli v sobotu svědky zápasu botů v turnaji PogamutCup. Velký úspěch sklízely létající drony, jejichž ovládání si mohli návštěvníci vyzkoušet od pátku do neděle.

Cyklus Expa pokračoval i v týdnu od 30. 6. V úterý si diváci mohli vyslechnout přednášku na téma, jestli by mohla nastat situace jako ve filmu Den poté, kde na Zemi ze dne na den došlo k ochlazení ohrožujícímu celé lidstvo. Na toto téma bezprostředně navazovala lekce, která se zabývala úvahami o počasí a o tom, jestli bude kdy možné udělat si počasí na míru.

Ve středu si posluchači „Geometrie hrou“ hráli s pravidelnými a polopravidelnými tělesy a řešili geometrické hlavolamy. Ti, kteří se zajímají o počítačové hry a umělou inteligenci (AI), si přišli poslechnout, jak je to s počítačem ovládanými postavami ve hře Kingdom Come: Deliverance. Pro tuto hru pomáhá Matfyz studiu Warhorse vytvořit umělou inteligenci nové generace.

MATFFYZ Expo uzavřel pořad „Záludná kosmonautika“, který se věnoval kosmickým misím a technice, kterou lidé do vesmíru vysílají. Festival žil až do neděle, kdy se přednášející, diváci, organizátoři a všichni, kdo se na festivalu podíleli, rozloučili s Chotěboří a vyrazili domů. Akce sice skončila, ale práce na dalším ročníku se daly do pohybu. Už teď se můžete těšit, co pro vás Matfyz připraví v roce 2015.

- OMK -