Cena za řešení jazykové nejednoznačnosti

27. září 2019

Jindřich Libovický z Ústavu formální a aplikované lingvistiky získal prestižní Cenu Nadace Dimistrise N. Chorafase.

„Univerzita Karlova je v superlize a Jindřich Libovický se v ní stal vítězem,“ okomentoval ocenění prof. Jan Hajič z Ústavu formální a aplikované lingvistiky MFF UK, který mladého vědce přirovnal k vycházející hvězdě.

Jindřich Libovický byl oceněn za disertační práci Multimodality in Machine Translation, v rámci které vyvíjel nové metody, jak v neuronových sítích kombinovat vizuální a jazykový vstup. Úlohou, na které metody demonstroval, byl automatický překlad, u něhož je možné pomocí dodatečné vizuální informace řešit nejednoznačnosti.

„Vezměte si třeba angličtinu, u většiny podstatných jmen pro označování osob chybí informace o genderu (třeba football player). Při překladu například do češtiny je potřeba použít správný jmenný rod: fotbalista nebo fotbalistka. V takovém případě může fotografie posloužit jako dodatečný zdroj informace,“ uvedl pro iForum Jindřich Libovický, který svou disertaci obhájil v červnu letošního roku a v současnosti působí na Ludwig-Maximilians-Universität München.

Cena Nadace Dimitrise N. Chorafase je udělována ve spolupráci s izraelským Weizmannovým vědeckým institutem. Určena je nejlepším absolvujícím doktorandům v oborech inženýrských věd, přírodních věd a medicíně v daném roce. Ocenění bylo letos na UK udělováno už popáté (poprvé v roce 2014). Jindřich Libovický byl jediným kandidátem nominovaným rektorem za celou univerzitu.

OPMK, Foto: Vladimír Šigut