Soutěž AMAVET má vítěze

28. dubna 2014
21. ročník národního finále soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže Expo science AMAVET zná svého vítěze. Je jím Martin Ptáček s projektem Modelování stabilizace řízení vozidla.

21. ročník národního finále soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže Expo science AMAVET zná svého vítěze. Je jím Martin Ptáček s projektem Modelování stabilizace řízení vozidla.

Soutěž AMAVET již tradičně poskytuje prostor i podporu mladým nadějným středoškolákům, kteří mají ambici tvořit vědecké projekty na vyšší úrovni. Klade si za cíl nejen rozvíjet tvořivost, ale i úroveň umění prezentovat výsledky široké veřejnosti. V neposlední řadě soutěž hledá vědecké talenty, kterým se dostane podpora odborného profesního růstu. Mezi hlavními cenami AMAVETU je také pro výherce připraveno několik zahraničních cest a mladý úspěšný řešitel se tak může podívat na konference do Číny či USA. Úroveň soutěže garantuje záštita předsedy Akademie věd Prof. Jiřího Drahoše.

Cílem vítězného projektu Martina Ptáčka Modelování stabilizace řízení vozidla bylo shrnout vědomosti o moderních stabilizačních systémech automobilů a postavit modelovou platformu pro testování těchto systémů a měření jízdních dat.

Na druhé místě se umístil Václav Kotyza s projektem Vliv kyseliny hyaluronové a různých koncentrací glukosy na hyaluronidázovou aktivitu patogenů ran Staphylococcus aureus a Streptococcus agalactiae izolovaných z chronických ran.

Na třetím místě se umístil Ondřej Hubálek s prací Biosorpce iontů mědi submerzním myceliem Klanolístky obecné, jež si kladla za cíl stanovit vliv úpravy biomasy fyzikálními a chemickými metodami na její sorpční kapacitu.

Všem gratulujeme!

- OMK-