Vyhledávač z Matfyzu slaví další úspěch

14. ledna 2020

Softwarový nástroj určený k vyhledávání ve videu, který vyvíjejí studenti informatiky, obsadil první dvě místa na mezinárodní soutěži Video Browser Showdown (VBS) v korejském Tedžonu.

Deset týmů z celého světa včetně dvou českých z Matfyzu se zapojilo do soutěžního klání, které je každoročně součástí mezinárodní konference MultiMedia Modeling (MMM). Soutěžící v něm mají za úkol pomocí vlastního softwarového nástroje najít v tisícihodinovém videu 20sekundovou scénu, a to pouze na základě zhlédnutého klipu nebo krátkého textového zadání.

První a druhé místo letos obsadily oba české týmy SOMHunter (Miroslav Kratochvíl, Patrik Veselý, František Mejzlík, Jakub Lokoč) a VIRET (Gregor Kovalčík, Tomáš Souček, Jakub Lokoč), které i v silné konkurenci dokázaly navázat na úspěchy z minulých let. „Naše týmy studentů, které tvoří také posluchači bakalářského stupně, dokázaly již po několikáté obstát v konkurenci Ph.D. studentů z celého světa. Je to doklad toho, že máme vynikající studijní program a skvěle připravené studenty,“ okomentoval úspěch vedoucí projektu dr. Jakub Lokoč, který se výzkumem a technologiemi pro hledání ve videu zabývá již několik let.

Software VIRET zvítězil předloni na soutěži v Bangkoku. Minulý rok, kdy se soutěž konala v řecké Soluni, byl na druhém místě za týmem ze Švýcarska. SOMHunter si svou úspěšnou premiéru odbyl právě letos v korejském městě Tedžon. Oba nástroje využívají technik umělé inteligence.

„Vývoj podobných systémů dnes hodně ovlivňuje výzkum v oblasti strojového učení, kdy je potřeba neustále vybírat, testovat a zapracovávat nejnovější publikované vyhledávací modely vhodné pro řešenou úlohu. Kdo neaktualizuje modely, ten se v soutěži propadá, což jsme v minulosti také zažili,“ odpovídá dr. Lokoč na otázku, kam se během let vývoj posunul.

Přestože jde především o základní výzkum, výzkumná skupina má za sebou již jednu úspěšnou spolupráci s komerční sférou, a to s firmou CISCO. „V současnosti připravujeme nový projekt ve spolupráci se společností MEDIAN,“ doplňuje dr. Lokoč.

Vyhledávač budou studenti nadále vylepšovat, aby s ním za rok mohli Matfyz opět úspěšně reprezentovat, tentokrát přímo v Praze, kde proběhne další ročník mezinárodní konference MMM.

OPMK