Laureát Fieldsovy medaile Maxim Kontsevich přednášel na MFF UK

17. února 2020

O víkendu 15.–16. února se na MFF UK konala konference „Derived Categories“ u příležitosti 60. narozenin prof. Amnona Yekutieliho a vydání jeho stejnojmenné monografie v řadě Cambridge Studies in Advanced Mathematics.

Na konferenci vystoupilo osm předních světových odborníků na tématiku derivovaných kategorií, mezi nimi i jeden z nejvýznamnějších matematiků a matematických fyziků současnosti, prof. Maxim Kontsevich z Institut des Hautes Études Scientifiques v Paříži.

Kontsevich proslul již jako doktorand na Univerzitě v Bonnu důkazem Wittenovy hypotézy o tom, že každé dva kvantově gravitační modely jsou ekvivalentní. Jeho práce se soustřeďuje na geometrické aspekty matematické fyziky, zejména na teorii uzlů, kvantizaci a zrcadlovou symetrii. Mimo jiné zavedl tzv. modulové prostory stabilních zobrazení, které jsou matematicky rigorózní formulací Feynmanova integrálu v topologické teorii strun. Za svoji práci získal řadu významných ocenění: Fieldsovu medaili v roce 1998, Fundamental Physics Prize v roce 2012, Breakthrough Prize in Mathematics v roce 2014 a další.

V přednášce na MFF UK prof. Kontsevich přestavil svoji novou teorii zobecněných Calabi-Yau struktur a její aplikace v algebraické geometrii, topologii a symplektické geometrii.

OVZS, foto Tomáš Princ