Informatika na Matfyzu oslavila třicetiny a šedesátiny zároveň

1. prosince 2023

Informatická sekce Matfyzu si připomněla 30. výročí svého založení a šedesát let od chvíle, kdy se informatika na fakultě začala učit.

U příležitosti 30. výročí svého založení letos Informatická sekce MFF UK vydala publikaci s názvem 60 let zkušeností, 30 let mládí: Informatická sekce MFF UK. Publikace chronologicky vypráví příběh informatiky na fakultě od počátku 60. let minulého století, systematicky dokumentuje změny, ke kterým postupně došlo, a prozpěvuje si písničky Jiřího Demnera, které vtipně glosují období před vznikem sekce v roce 1993. Dále zvýrazňuje milníky ve výuce a na přehlídkovém mole předvádí nejvýznamnější vědecké publikace a projekty. Pouze nevzpomíná, ale budoucnost vyhlíží přes vzkazy v láhvi. V souladu s barvami na webu fakulty, kde je informatika vizualizována zelenou, je i publikace laděna do zelené barvy. Jak známo, zelená je symbolem přírody, svěžesti, rovnováhy, sounáležitosti a růstu. Pokud mají čtenáři po přečtení náladu odpovídající těmto symbolům, nemůže být pochyb o tom, že informatikům na Matfyzu rozumí. Ti zároveň doufají, že takovou náladu měli i hosté oslav, které sekce pořádala u příležitosti svých třicetin na začátku nového akademického roku.

Oslavy zahájil 4. října Roman Barták, vedoucí Katedry teoretické informatiky a matematické logiky, přednáškou v rámci cyklu Jarníkovských přednášek. O den později se konalo slavnostní shromáždění v aule Profesního domu na Malostranském náměstí, v domovské budově sekce. V jeho úvodu se Antonín Kučera, první a dlouholetý proděkan Informatické sekce, ohlédl za historií informatiky na MFF i za rekonstrukcí Profesního domu, kterou završil objev rotundy sv. Václava. Život sekce se sice odehrává v nádherných prostorách na Malé Straně a v Troji, avšak je zřejmé, že bez výrazných osobností by matfyzácká informatika pouze s romantickými výhledy na Prahu světové renomé nezískala. A proto bylo na shromáždění oceněno třináct osobností sekce pamětním listem, nebo medailí MFF UK. Následovala panelová diskuse moderovaná Ondřejem Bojarem z Ústavu formální a aplikované lingvistiky s pěti absolventy Matfyzu coby panelisty. Z různých úhlů pohledu se diskutovalo o otázkách, co by informatika na Matfyzu rozhodně neměla opustit a z čeho by naopak mohla slevit nebo kde mají slabá místa její absolventi.

Do stejného sálu o týden později přineslo hudební zážitek uskupení Bridge Band, dobře známé všem, kteří za informatiky z Matfyzu chodí přes Karlův most. Oslavy třicetin pak završila vernisáž výstavy plakátů Andrew Goodalla a Jaroslava Nešetřila z Informatického ústavu UK v nově otevřené GALLERIA CHODBA v přízemí Profesního domu.

U příležitosti výročí vznikly také podcastové rozhovory s výraznými postavami Informatické sekce. V nich se v obměnách objevuje jedna odvážná otázka: Kam by se měla informatika na naší fakultě vydat za 30 let ve výuce a výzkumu? Přijměte tyto rozhovory jako předběžnou pozvánku na budoucí oslavy sekce.