Informatici z Univerzity Karlovy získali prestižní grant

3. června 2019

Rozsáhlý výzkum zaměřený na diskrétní matematiku od ledna vzniká ve spolupráci Univerzity Karlovy a několika zahraničních pracovišť. Na jeho realizaci vědci získali více než 869 tisíc eur, v přepočtu přes 22 milionů korun.

Prof. RNDr. Martin Loebl, CSc., s manažerkou projektu Mgr. Evou Šauerovou, M.Sc.

Čtyřletý výzkumný projekt s akronymem CoSP (Combinatorial Structures and Processes) je financován z evropského programu MSCA RISE (Marie Skłodowska-Curie Action Research and Innovation Staff Exchange) určeného na podporu mezinárodní spolupráce a mobility akademických pracovníků. Na výzkumu se vedle koordinátora Univerzity Karlovy podílí šest dalších vědeckých pracovišť – CNRS (Francie), Technion (Izrael), Princeton University (USA), Rutgers University (USA), Los Alamos National Security (USA) a Simon Fraser University (Kanada).

Projekt spojuje dohromady odborníky na různé obory diskrétní matematiky a soustřeďuje se na široké pole problémů. „Základní oblasti výzkumu zahrnují topologii, pravděpodobnost, statistickou fyziku a algebru. Konkrétní problémy, na kterých chceme pracovat, se týkají teorie párování v grafech a hypergrafech, algoritmických problémů a jejich složitosti nebo problému zobecnění barevnosti,“ říká prof. Martin Loebl, hlavní koordinátor projektu.

Čeští akademici, ale také studenti, kteří se do projektu zapojí, absolvují několik výměnných stáží na partnerských institucích. Mezinárodní mobilita je totiž jednou ze základních podmínek účasti v MSCA. „Studenti navštíví nejlepší matematická pracoviště, kde budou minimálně po dobu jednoho měsíce spolupracovat s předními vědci. Desetičlenná skupina doktorandů a studentů teď například pojede na Rutgers,“ upřesňuje prof. Loebl, který je aktuálně na výzkumném pobytu na americkém Princetonu.

Grant MSCA RISE v celkového hodnotě 80 milionů eur získalo v loňském roce 73 projektů (z 275 přihlášených) napříč vědními obory. Zapojeno je do nich více než sedm stovek organizací. Českým projektům se v loňské výzvě mimořádně dařilo, podporu vedle Univerzity Karlovy získaly další tři domácí instituce, což je u tohoto typu grantu pro zemi dosud nejlepší výsledek. V oblasti matematiky uspěli čeští vědci vůbec poprvé.

OPMK


Související:

Martin Loebl: Hledání cest jako problém v diskrétní matematice (Přednáška Učené společnosti ČR z 23. 4. 2019)