Cena Neuron pro informatika Roberta Šámala

26. května 2017
Nadační fond Neuron ve středu ocenil pět mladých vědců do 40 let. Za bádání na poli matematiky si skleněnou sošku a finanční prémii odnesl doc. Robert Šámal.

Doc. Robert Šámal absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu v roce 2001. O pět let později obhájil titul Ph.D. v oboru počítačových věd. Jako postdoktorand dva roky pracoval na Simon Fraser University v Kanadě a v současné době působí v Informatickém ústavu UK.

Ve svém výzkumu, pro který už v roce 2011 získal Neuron Impuls – finanční podporu ve výši 1 mil. Kč, se zabývá vektorovým barvením grafů. Podařilo se mu vyřešit variantu Hedetniemiho součinové hypotézy a dokázat Sabidussiho větu pro dvě varianty vektorového barvení, což byl problém, který na své řešení čekal desítky let.

Své poznatky aplikoval na zkoumání silně regulárních grafů, a objevil tak koncept jednoznačného vektorového barvení. Badatelské úspěchy řadí doc. Šámala do kategorie jednoho z nejuznávanějších mladých českých informatiků.

Cenu Neuron pro mladé vědce si dále odnesli fyzik Lukáš Palatinus z AV ČR – odborník na krystalografii, jehož unikátní zobrazovací metodu nedávno publikoval časopis Science, biolog Marek Eliáš z Ostravské univerzity, antropolog Martin Soukup z Univerzity Palackého a letos nově z oboru informatiky také počítačový grafik Daniel Sýkora z ČVUT v Praze.

– OMK –