Mezinárodní spolupráce v rámci univerzitních uskupení a sítí

CELSA byla založena v dubnu 2016. U jejího zrodu stálo sedm uznávaných univerzit s dlouhodobou tradicí ze čtyř evropských měst:

• Budapešť (Maďarsko)
    • Budapest University of Technology and Economics
    • Semmelweis University
    • Eötvös Loránd University
  • Leuven (Belgie)
    • Katholieke Universiteit Leuven
  • Lublaň (Slovinsko)
    • University of Ljubljana
  • Praha (Česká republika)

V roce 2017 se CELSA rozšířila na sever, připojila se k ní University of Tartu (Estonsko). V roce 2019 se do sítě přidaly dvě polské univerzity: University of WarsawJagiellonian University (Krakov).

Cílem aliance je podpora vědecké spolupráce mezi jednotlivými členy.

Zahrnuje organizaci společných vzdělávacích kurzů, výměnu poznatků a postupů v oblastech společného zájmu – peer-review, hodnocení vědy a kvality výuky, otevřená věda, přenos poznatků a zejména pak přípravu společných projektů podávaných do výzkumných programů (např. Horizont Evropa) a vzdělávacích programů (Erasmus+).

CENTRAL (Central European Network for Teaching and Research in Academic Liaison) je intenzivním partnerstvím pěti renomovaných středoevropských univerzit sídlících v hlavních městech svých zemí: Berlín (Humboldt Universität zu Berlin), Budapešť (Eötvös Loránd University), Vídeň (Universität Wien), Polsko (University of Warsaw) a Praha (Univerzita Karlova – kontakt: Centrum strategických partnerství UK).

Pod hlavičkou CENTRALu probíhají rozmanité výzkumné a osvětové aktivity v oblastech všeho druhu. Poskytuje platformu pro vědeckou diskusi a mobility.

CENTRAL společným úsilím zapojených univerzit zviditelňuje vědecký diskurz regionu střední a východní Evropy, a to nejen v rámci Evropy ale i mimo ni.

Aliance 4EU+ je partnerstvím sedmi veřejných vysokých škol s všeobecným zaměřením a intenzivním podílem výzkumu ze čtyř evropských regionů: Heidelberg Universität, Sorbonne Université, University of Copenhagen, Université de Genève, Università degli Studi di Milano, University of WarsawUniverzita Karlova (kontakt: 4EU+ na Univerzitě Karlově). Posláním aliance je upevnit evropskou vizi hlubší kooperace a vzájemného obohacení vytvořením nové úrovně spolupráce v oblastech výuky, vzdělávání, výzkumu a administrativy, což povede k vytvoření vskutku integrovaného evropského univerzitního systému.

Za obsah této stránky zodpovídá: Oddělení pro vědu a zahraniční styky.