MatFFyzExpo: Deset dnů zábavy na Festivalu fantazie

15. července 2015
Festival fantazie oslavil 20. výročí konání a Matfyz u toho nemohl chybět. Linie MatFFyzExpo letos vzešla ze spolupráce nikoliv dvou, ale dokonce tří fakult Karlovy univerzity, které festivalové návštěvníky oslovily rozšířeným desetidenním programem. Ke slovu se dostaly podivuhodné pokusy, technologické gadgety a samozřejmě klasické přednášky.

Do MatFFyzExpo se kromě Matfyzu a Filozofické fakulty zapojila ještě Fakulta tělesné výchovy a sportu. Vznikla tak desetidenní série pořadů, která účastníkům každý den nabídla pestrou zábavu na stánku i v přednáškových místnostech.

Začátek programu ovládli fyzikové. S pomůckami, které byste často našli i doma v šuplíku, netradičně prezentovali různé fyzikální jevy. Pokus nazvaný lihová raketa předvedl akci a reakci i princip fungování raketového motoru, hrátky s tekutým dusíkem v parném dni zase příjemně zchladily. Ukázaly, že při skutečně výrazném ochlazení se mechanické vlastnosti plastů mohou změnit až natolik, že se zchlazený předmět po úderu prostě rozletí na kousky. Nejvíce diváky oslovovaly pokusy, jejichž princip byl tak jednoduchý, že si je mohli ihned sami vyzkoušet. Třeba soutěž ve vytváření elektrických obvodů s pomocí čehokoliv kovového, co kdo našel po kapsách. Všechny, koho fyzikální pokusy bavily a kdo by chtěl s fyzikou kouzlit častěji než jednou za rok, zveme do našeho kroužku fyziky.

Na své si přišli fanoušci počítačů a nových technologií. Přednášku Kybernetická bezpečnost pro všední den Martina Děckého nejlépe vystihovalo tvrzení, že fakt, že je člověk paranoidní, ještě neznamená, že po něm opravdu nejdou. Posluchači, mezi kterými zdaleka neseděli jen IT experti, se dozvěděli, na co si dát pozor, aby se nestali snadnou obětí kybernetického zločinu. Pavel Ježek se v Software bez chyb: realita či fikce zaměřil na software a po pohledu do jeho nitra uvažoval o jeho možnostech, o tom, jaké chyby může software napáchat, a jestli se řešení skrývá v open source.

Matfyz do Chotěboře přivezl i akčnější gadgety, na které si každý mohl sáhnout. Haptické zařízení, které umožňuje člověku získat z počítače hmatovou odezvu, není jen zábavnou hračkou. Hojně se využívá například v medicíně. Přilétly i bzučící drony, jejichž ovládání si každý mohl vyzkoušet. Robert Husák v přednášce Droni jako zábavní společníci kromě přiblížení technologie kvadrikoptér nezapomněl ani na působivá videa natočená z droní perspektivy.

Pokračování článku čtěte na Matfyz.cz

- OMK -