Veletrh Dny firem podruhé na Matfyzu

12. května 2023

Stáže, brigády, studentské projekty i pracovní nabídky. V areálu Matfyzu v pražské Troji se na konci dubna uskutečnil druhý ročník kariérního veletrhu Dny firem.

Dny firem 2023 (foto Tomáš Princ)

Cílem veletrhu Dny firem, který se pod taktovkou Matfyzu uskutečnil již podruhé a letos obsadil hned dvě budovy v Troji, je propojit studenty s praxí. Během dvou dnů se v pavilonu Impakt a přilehlém objektu poslucháren vystřídalo 53 firem a organizací z různých odvětví průmyslu. „Zájem ze strany firem o účast na veletrhu byl letos opět vysoký, poměrně krátce po spuštění registrace jsme měli naplněnou kapacitu. Většina organizací u nás byla už vloni, ale máme i několik nováčků. To nás těší a vnímáme to jako potvrzení, že absolventi Matfyzu mají u zaměstnavatelů velice dobré jméno,“ říká Barbora Joudalová z Oddělení firemní spolupráce, které akci organizovalo. Matfyz kontinuálně spolupracuje s firmami prostřednictvím Partnerského programu, který má k dnešnímu dni již 52 členů. Téměř polovina z nich se veletrhu zúčastnila.

Firma RSJ, která patří mezi fakultní partnery a dlouhodobě podporuje studenty a akce Matfyzu, jako je například Jarní škola kombinatoriky nebo matematická soutěž Náboj, se zabývá obchodováním na světových burzách. Využívá k tomu vlastní algoritmy a matematické modely. „Za den realizujeme stovky tisíc až několik milionů obchodů, což sebou přináší řadu zajímavých výzev jak pro programátory, tak pro matematiky,“ říká Martin M. u stánku RSJ. Sám absolvoval Matfyz a ve firmě pracuje už pět let jako trader. „Před pěti lety jsem na Matfyzu dokončil doktorské studium matematické analýzy a poté nastoupil do RSJ. Byla to moje první volba po škole, první pohovor, přijali mě a jsem spokojený. Znal jsem ve firmě několik lidí a věděl jsem, že je tu velmi příjemné prostředí, není to korporát s nějakou pevnou hierarchií a přesnými úkoly, lidé mají možnost realizovat se v oblastech, které je baví,“ přidává osobní zkušenost. Kromě trvalých úvazků nabízí společnost od letošního roku také stáže pro studenty posledních ročníků. „Jde o pozice na částečný úvazek, v rámci kterých se studenti dostanou k zajímavým datům a činnostem. Tento program je vhodný i pro studenty abstraktních oborů, kteří chtějí zjistit, jaké je reálné využití některých matematických disciplín. Studenti u nás skočí rovnýma nohama do aplikované matematiky,“ usmívá se Martin.

Jen o kousek dál má svůj stánek firma CISCO. Vznikla na půdě Stanfordovy univerzity a časem vyrostla ve velkou nadnárodní společnost a lídra v oblasti kybernetické bezpečnosti a síťových technologií. Pražský tým vznikl akvizicí univerzitního startupu, a tak má k akademickému prostředí blízko. CISCO Secure má v Praze R&D divizi, která se věnuje vývoji komplexních systémů pro detekci počítačových hrozeb pomocí metod strojového učení a umělé inteligence. Firma spolupracuje se studenty mimo jiné formou zadávání a vedení závěrečných prací. „Většinou u nás studenti začínají neplacenou stáží, kdy se navzájem poznáváme, pak pokračujeme spoluprací na bakalářce, diplomce nebo i disertační prací. Řada studentů se pak stává i našimi zaměstnanci,“ přibližuje možnou trajektorii v rámci firmy Tomáš Macek, vedoucí výzkumu pražského týmu. Studentům radí, aby si co nejdříve během studia začali vyjasňovat, čemu by se chtěli věnovat, a sbírali zkušenosti v praxi. „Je něco jiného vyvinout program, který je zadán jako součást školního příkladu, a program, který musí zapadnout do skládačky rozsáhlého produktu a splňovat všechny požadavky na spolehlivost a bezpečnost. Nedílnou součástí praxe ve firmě je komunikace s kolegy nebo zákazníky. Je prima, když si to studenti vyzkoušejí na vlastní kůži. Často se stane, že je práce chytne, ale zrovna tak se mohou již kvalifikovaně rozhodnout, že to není jejich šálek čaje a nasměrovat svoji kariéru tak, aby jim lépe vyhovovala.“

Rostislav Matuška na Matfyzu dokončuje bakalářskou práci a na veletrh dorazil, aby si našel letní brigádu nebo částečný úvazek. „Studuji fyziku a chtěl bych získat nějaké pracovní zkušenosti v oboru. Zatím mě nejvíce zaujalo výzkumné centrum ELI, které se zaměřuje na laserovou techniku. Teď se jdu podívat ke stánku Cryturu,“ odpovídá a míří dál ke stanovišti turnovské firmy, kde se již tísní hlouček dalších studentů.

Crytur patří mezi přední světové výrobce syntetických krystalů a optoelektronických zařízení využívaných ve vědě a průmyslu. „Devadesát procent elektronových mikroskopů, které se ve světě prodávají, mají nějakou komponentu od nás. V současnosti se hodně zaměřujeme také na laserové komponenty, jsme jediný výrobce polovodičových Nd:YAG laserů v Evropě i na celé západní polokouli,“ říká Jan Kubát, vedoucí vývoje v oblasti světelných zdrojů. Na vývoji se v Cryturu podílí přibližně 70 pracovníku, z nichž zhruba desítka absolvovala Matfyz. „Matfyzáky preferujeme, protože s nimi máme perfektní zkušenost, zejména co se týče hloubky odborných znalostí a schopnosti analyzovat problém.“ Firma je otevřená v podstatě jakékoli formě spolupráce od brigád a stáží až po konzultace závěrečných prací. Co by měl zájemce o práci ve firmě Crytur umět? „Odborné znalosti a angličtina jsou základ. Člověk z vývoje však musí mít také sebedisciplinu, protože mu nikdo nebude stát za zády a říkat, co má dělat. Musí být ochoten se neustále vzdělávat a měl by mít základy projektového řízení, protože bez projektu se dnes vývoj dělat nedá,“ zdůrazňuje Kubát.

Dny firem se na Matfyzu uskutečnily ve dnech 26. a 27. dubna. Katalog všech vystavovatelů a bonusové firemní prezentace budou pro studenty a zaměstnance Matfyzu dostupné po celý zbytek roku na webových stránkách veletrhu. Informace o dalším ročníku budou zveřejněny v prosinci roku 2023.

OPMK