V turnaji botů Pogamut 2013 zvítězil Gladiator

21. května 2013
Ve čtvrtek 16. 5. proběhl v sídle informatické sekce MFF UK druhý ročník Pogamut Cup 2013, turnaje pro tvůrce umělých inteligencí v počítačové hře Unreal Tournament 2004.

Ve čtvrtek 16. 5. proběhl v sídle informatické sekce MFF UK druhý ročník Pogamut Cup 2013 – turnaje pro tvůrce umělých inteligencí v počítačové hře Unreal Tournament 2004.

Cílem soutěže bylo naprogramovat co nejdokonalejší herní postavu s umělou inteligencí tzv. „bota“, který dokáže nad ostatními zvítězit v herním režimu deathmatch – v boji všichni proti všem. Přihlásit se mohli kromě vysokoškoláků i studenti vyšších ročníků odborně zaměřených středních škol.

„Na turnaji se sešlo 10 týmů z celé republiky, aby zde v přátelském duchu poměřily své programovací schopnosti. Boti jsou psáni v jazyce Java s využitím platformy Pogamut, kterou na MFF UK dlouhodobě vyvíjíme, a která má za cíl co nejvíce usnadnit právě experimentování s umělou inteligencí v prostředí počítačových her. Platforma Pogamut je využívána v rámci výuky i výzkumu na několika VŠ nejen v České Republice, ale i v USA, Velké Británii, Holandsku a dalších zemích,“ říká jeden z organizátorů akce Martin Černý.

Oproti loňskému ročníku se organizátoři více zaměřili na propagaci turnaje na středních školách s vidinou, že se objeví nové mladé talenty. To se podařilo. „Bot Drtikol ze Střední školy aplikované kybernetiky v Hradci Králové nakonec dosáhl na velmi solidní čtvrté místo a i v boji o medailové příčky rozhodně neprodal svou kůži lacino. Na třetím místě se potom umístil domácí tým Irae a o vítězství se popral GladiatorBot z MFF UK s botem Holubinka z VUT v Brně. Po velmi vyrovnaném zápase nakonec vítězství zůstalo domácím,“ dodává Černý.

Úroveň soutěže se v porovnání s předešlým rokem výrazně zvýšila. Většina letošních účastníků je lepší než loňský vítěz. Těšíme se na příští ročník.

Výsledky:

1. Místo GladiatorBot MFF-UK
2. Místo Holubinka FIT VUT Brno
3. Místo Irae MFF-UK
4. Místo Drtikol SŠ aplikované kybernetiky Hradec Králové
5 – 10. Místo Zaryel Bot_v1.3 Ekonomická fakulta TU Liberec, Filip Bartek MFF-UK, Potoc Master 4000 MFF-UK, Babybot MFF-UK, Panter_v1ZČU Plzeň, REvolution FEL ČVUT

- LSV -