Svatováclavská rotunda se otevřela dárcům

6. října 2016
Nově zrekonstruovaná svatováclavská rotunda se na Den české státnosti poprvé otevřela veřejnosti. Jako první si památku prohlédli její zachránci.

Více než 700 dárců se připojilo k záchraně rotundy svatého Václava, která se nalézá v budově Matfyzu na Malé Straně. Ti měli ve středu 28. září jako jedni z prvních možnost prohlédnout si její nově zrekonstruovaný interiér.

Matematicko-fyzikální fakulta pro dárce připravila komentované prohlídky rotundy a pro odpolední návštěvníky také doprovodný program v podobě prezentací a premiéry dokumentu, který přibližuje historii památky, okolnosti jejího nalezení i postup rekonstrukčních prací. Nejštědřejší přispěvovatelé navíc večer po slavnostním přípitku obdrželi keramickou repliku románské dlaždice s motivem lva nebo gryfa, jejíž originální předloha se nalézá v prostoru rotundy.

Dárcovská aplikace byla spuštěna na konci roku 2014 a podařilo se v ní vybrat potřebné 2 mil. 400 tisíc korun, které fakulta využila k dofinancování komplexní obnovy místa. Mimo dárcovskou aplikaci další nutné prostředky na projekt pocházely z tzv. norských fondů.

První návštěvníci obdivovali z nově zavěšeného ocelového můstku, kterým byl prostor rotundy překlenut, nejen zrekonstruované dláždění, ale především původních 74 podlahových dlaždic nebo fragment románského okénka pocházející z ještě staršího kostelíku. Prohlédnout si mohli také maketu znázorňující jednotlivé vrstvy historického terénu daného místa. Představu o tom, jak památka v době své existence vypadala, si udělali i díky holografické projekci, která byla k této příležitosti vystavena v předsálí vstupu do rotundy.

Projekt na záchranu rotundy oficiálně skončí k 31. říjnu. Pro širší veřejnost bude památka zpřístupněna od příštího roku, a to při zvláštních příležitostech a slavnostních událostech, například během vybraných státních svátků. Zájemci si však již nyní mohou rotundu prohlédnout prostřednictvím virtuální prohlídky, která je dostupná na webové adrese rotunda.pano3d.cz.

– OMK –